later Director of Lands op de Fiji-eilanden. Een voor de internationale aanpak van de bun deling der informatiebronnen op O.I.C.R.F.- gebied verheugende omstandigheid is, dat een der vooraanstaande leden van de stuurgroep, nl. prof. D. R. Denman - hoofd van de af deling Landeconomie aan de universiteit van Cambridge - lid is van de Board of Manage ment van het O.I.C.R.F. Bijna een halve eeuw ligt er nu tussen de tijd van de eerste gedachten over de instelling van een in 1923 gewenste internationale informatie commissie en de dag van vandaag met een groeiend Office International du Cadastre et du Régime Foncier. Pioniers als René Danger, Sheppard en mr. ir. Meelker gingen heen en anderen namen de fakkel over. De bovenstaande in vogelvlucht genomen momentopname moge zijn als een stukje leuning van de moeilijk te bestijgen trap, die in de komende jaren nog zal moeten worden beklommen. Landinrichting Midden Delfland Tegen het plan tot inrichting van een deel van de te handhaven open ruimte in Midden Delf land voor met name de dagrecreatie en de daar voor noodzakelijk te verkrijgen mogelijkheid tot onteigening, konden bij de minister van Landbouw en Visserij tot en met 10 augustus jl. bezwaarschriften - al dan niet met verzoek tot mondelinge toelichting - door een ieder wor den ingediend. Op de secretarieën van de ge meenten Delft, Rotterdam, Schiedam, Vlaar- dingen, Maassluis, Maasland en Schipluiden lag van 6 tot en met 31 juli de kaart, waarop het te onteigenen gebied staat aangegeven, ter visie. Een toelichting op het plan en een kleine kaart waren daar voor een ieder ter beschikking. De 1900 ha, waarop de ter visie legging be trekking had, zullen als onderdeel van een ge bied van totaal 6.000 ha worden ingericht. Hiervoor zal, zoals de Ministerraad op 27 fe bruari heeft besloten, een apart ontwerp van wet worden ingediend. De ruilverkavelingswet biedt namelijk in dit speciale geval onvol doende mogelijkheden, omdat een te grote oppervlakte nodig is voor met name allerlei voorzieningen ten behoeve van de dagrecreatie. Het ontwerp van wet zal dan ook een moge lijkheid van onteigening bevatten. Zoals bij ieder voorstel tot onteigening volgens de zgn. nutswetprocedure, wordt vóór de indiening van het wetsontwerp aan iedereen de mogelijk heid gegeven zijn bezwaar kenbaar te maken tegen het plan, waarvoor onteigening zal wor den voorgesteld. De doelstellingen van deze landinrichting en reconstructie, waartoe is besloten, zijn o.a. te vinden in de Tweede Nota (van 1966) over de ruimtelijke ordening. De noodzaak van waar borgen van groene bufferzones, waar grote steden dreigen aaneen te groeien, is hierin onderstreept. De aanleg van een element van groot formaat voor de dagrecreatie in Midden Delfland, gelegen tussen de bebouwing van Delft en van de Waterwegsteden, heeft hierin hoogste urgentie. Tweederde van Midden Delfland, namelijk 4100 ha, zal de agrarische bestemming behou den. Hiervan zullen echter nog 470 ha voor wegen nodig zijn. In dit deel zijn in 1967 bij de landbouwtelling 390 agrarische ondernemers geregistreerd. De resterende 1900 ha van het plan zullen voor openlucht-recreatie beschikbaar zal komen, dagrecreatie, worden bestemd. Hiervan zal een 400 ha nodig zijn voor waterbeheersing en ont sluiting (wegenaanleg), zodat netto 1500 ha voor openlucht-recreatie beschikbaar zal komen. Deze recreatiegronden zullen door de Staat moe ten worden verworven. Reeds verricht er, zoals minister ir. P. J. Lar- dinois in zijn toelichting op de begroting 1970 mededeelde, de Stichting Beheer Landbouw gronden aankopen. Daarnaast zal echter ont eigening nodig zijn, waartoe in grote lijn de procedure van een zogenaamde nutswet zal worden gevolgd. De ingediende bezwaren zullen moeten worden verwerkt en met het wetsont werp aan de Staten-Generaal ter kennis worden gebracht. De onderhavige (eerste) tervisieleg- ging dient om de bezwaren tegen de algemene strekking van het plan te vernemen. Is het wets ontwerp door de Staten-Generaal aanvaard en hebben de inrichtingsplannen vastere vorm ge kregen, dan zal een tweede tervisielegging volgen met eveneens de mogelijkheid van be zwaar maken. Deze tweede tervisielegging be reidt de definitieve aanwijzing voor onteigening voor. De aan te wijzen gronden zullen met hun kadastrale aanduiding worden aangegeven. In de structuurschets voor de ruimtelijke ont wikkeling van de openluchtrecreatie is in het gebied Midden Delfland een element van for- 237

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 21