maat voor de dagrecreatie voorzien. De Stich ting Onderzoek Midden Delfland, waarin de betrokken gemeenten zijn vertegenwoordigd, heeft een uitvoerige studie over de ontwikkeling van dit gebied verricht. De resultaten hiervan vormen de basis voor het plan van de landin richting. De inrichting van het gebied is voorts in over eenstemming met het onlangs herziene streek plan Westland en zal, zodra de wijziging die het Openbaar Lichaam Rijnmond in voorbereiding heeft van kracht is geworden, eveneens met het streekplan Rechtermaasoever in overeenstem ming zijn. De inrichting van het agrarische deel van Mid den Delfland zal op dezelfde wijze als bij een ruilverkaveling geschieden. De ontworpen wet telijke regeling is er op gericht, de werken van infra-structurele aard in het gehele gebied (zo wel het agrarische als het voor recreatie be stemde deel), als één geheel op elkaar af te stemmen en gecoördineerd te ontwerpen en uit te voeren. Hierbij gaat het om werken t.b.v. de ontsluiting (de bereikbaarheid), de waterhuis houding en de landschappelijke aankleding. De inrichtingsplannen voor het gebied zullen door een speciale commissie worden ontworpen en uitgevoerd. De vaststelling van de verschillen de plannen zal in de ontworpen regeling ge schieden door Gedeputeerde Staten en wel na dat de belanghebbenden op ruime schaal in staat zijn geweest, hun opmerkingen te maken. Met de indiening van het wetsontwerp zal de meest mogelijke spoed worden betracht. Grondverwerving in ruilverkavelingen in voorbereiding De minister van landbouw en visserij, ir. J. P. Lardinois, heeft thans met de beschikking „Af koop potentiële toedelingsrechten" de mogelijk heid geopend, dat in ruilverkavelingen in voor bereiding - die als zodanig zijn aangewezen door de Centrale Cultuurtechnische Commissie - bij verkoop van grond aan de Stichting Beheer Landbouwgronden (S.B.L.) een tegemoetko ming wordt verleend. De regeling treedt 1 juli 1970 in werking. De bedoeling van deze rege ling is de grondverwerving in ruilverkavelings- gebieden te bevorderen en te vervroegen door in de voorbereidingsperiode een tegemoetko ming te verstrekken, die een zekere analogie vertoont met de regeling afkoop toedelings rechten krachtens de Ruilverkavelingswet 1954. Om voor de tegemoetkoming in aanmerking te komen dient het bedrijf van de aanvrager voor tenminste 50% van de oppervlakte in een ruil verkaveling in voorbereiding te zijn gelegen. De tegemoetkoming is gebaseerd op de pacht waarde van de aan de S.B.L. in eigendom over te dragen grond. Het gehele landbouwbedrijf van betrokkene dient te worden beëindigd. Pachtgrond die niet aan de S.B.L. wordt ver kocht moet aan bestaande bedrijven worden overgedragen, dan wel door de eigenaren in gebruik worden genomen. De bedrijfsgebouwen moeten aan de agrarische bestemming worden onttrokken. De gebruiker dient zich, evenals zijn echtgenote, te verbinden de landbouw niet meer bedrijfsmatig uit te oefenen, behoudens in een aantal uitzonderingsgevallen. Uitzonderingen kunnen n.l. worden gemaakt in gevallen, waarbij sprake is van specialisatie (b.v. varkens, kippen, glastuinbouw), waardoor het grondgebruik van afnemende betekenis wordt, zodat de aanvrager zich verbindt be paalde produktierichtingen niet meer te zullen uitoefenen (ontmenging). Tevens is voor onder nemers van 50 jaar en ouder in beginsel de mo gelijkheid geopend dat deze na verkoop van de grond desgewenst nog een beperkt aantal jaren het bedrijf kunnen voortzetten. In deze gevallen dient het bedrijf te zijn beëindigd uiterlijk drie jaar na de stemming van de ruilverkaveling (beëindiging op termijn). De tegemoetkoming bedraagt voor degenen die op het tijdstip van de aanvrage de leeftijd van 65 jaar nog niet hebben bereikt: tienmaal de pachtwaarde indien het bedrijf direct en geheel beëindigd wordt; zevenmaal de pachtwaarde indien het bedrijf geheel, doch op termijn wordt beëindigd; zesmaal indien het bedrijf niet geheel wordt beëindigd (ontmenging). Indien de gebruiker op het tijdstip van de aan vrage 65 jaar of ouder is, wordt de tegemoet koming verminderd met 10% voor ieder jaar of gedeelte daarvan vanaf de 65-jarige leeftijd, doch met ten hoogste 70% (voor aanvragers van 71 jaar en ouder). De regeling wordt uitgevoerd door de Cultuur technische Dienst. Inlichtingen over de aanmel dingsmogelijkheden kunnen worden verkregen bij de provinciale directies van de Cultuurtech nische Dienst. 239

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 23