Een oriëntatie over middelgrote computersystemen (I) door Ph. J. J. Baart, technisch hoofdambtenaar aan het Centraal Teken- en Opleidingsbureau van het Kadaster te Apeldoorn. DE ORGANISATIE YAN DE AUTOMATISERING 1-1 Inleiding Het aantal computers in Nederland breidt zich ieder jaar sterk uit. Er zal getracht worden het geheimzinnige waas dat om dit onderwerp hangt, wat weg te nemen. Indien landmeetkun digen en computerdeskundigen zo veel mogelijk kennis nemen van eikaars vakgebied kan in teamverband goed gewerkt worden. Ik hoop dat de eerste drie artikelen behulp zaam zullen zijn bij het verkrijgen van enige noodzakelijke basiskennis. Later kan in een volgend artikel ingegaan wor den op de vele toepassingsmogelijkheden. Daar na kunnen vanuit kadastraal en landmeetkundig gezichtspunt toepassingen van nu en in de nabije toekomst bekeken worden. Er is een beperking toegepast door slechts over middelgrote computers van de modernste soort (derde generatie) te spreken. Dit zijn machines die zowel voor administratieve als voor tech- nisch-wetenschappelijke doeleinden geschikt zijn met een geheugencapaciteit van ongeveer 64 of 128 K (zie 2-6). Dit is gedaan om niet steeds de verschillen tussen de diverse machines te moeten bespreken. Het is een misvatting dat men een duidelijker beeld van dit onderwerp krijgt vanuit een his torisch overzicht, vandaar dat hier geen aan dacht aan is besteed. Hoewel de computer vóór de tweede wereld oorlog in Europa is uitgevonden, is er in Amerika een enorme ontwikkeling geweest. Hierdoor zijn de meeste vaktermen van Ameri kaanse oorsprong. De N.V. Philips-Electrologica was zo vriende lijk het fotomateriaal beschikbaar te stellen. Ir. J. Polman heeft het manuscript van kritische aantekeningen voorzien, waar ik dankbaar ge bruik van maakte. 1-2 Het besluit tot automatisering Indien een bedrijf zijn administratie volledig met de conventionele handmethode uitvoert en ook zijn berekeningen met een eenvoudige tafel rekenmachine uitvoert, kan het zinvol zijn te overwegen een computer in te schakelen. In dit geval beschikt men niet over iemand die voldoende afweet van automatisering. Men zal een instituut inschakelen, dat een onderzoek zal instellen naar de toepasbaarheid van een computer voor dit bedrijf. Dit instituut kan een computerfirma zijn of een adviesbureau. Het onderzoek wordt afgesloten met een rapport, waarin alle mogelijke facetten van een probleem zo nauwkeurig mogelijk wor den bekeken. Dit rapport bevat een beschrij ving van de tot dat moment gebruikte proce dures. Vervolgens worden nieuwe mogelijkheden ge schetst, met de meest belangrijke alternatieven, waarna kostenramingen worden gemaakt. Op grond van dit toepasbaarheidsonderzoek blijkt of het rendabel is om te automatiseren en zo ja, in welke mate en met welke apparatuur. Is het rapport door een computerfirma opge steld, dan zal daarin zijn opgenomen een offerte 267 Inhoudsopgave: I DE ORGANISATIE VAN DE AUTOMATISERING 1-1 Inleiding 1-2 Het besluit tot automatisering 1-3 Het computercentrum 1-4 De projectontwikkeling 1-5 De werking van het rekencentrum 1-6 De personele opbouw van het computercentrum II HARDWARE 2-1 De configuratie 2-2 De werking van de computer 2-3 Codestelsels 2-4 Informatiedragers (I/O App.) 2-5 Overige randapparatuur 2-6 De centrale verwerkingseenheid III SOFTWARE 3-1 Het informatie verwerkend systeem 3-2 Systeemanalyse 3-3 Het programmeren 3-4 Het operating system 3-5 De vertaalprogramma's 3-6 Literatuuropgave

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 3