van bepaalde apparatuur. Ook zijn meestal voorstellen opgenomen tot reorganisatie van bepaalde afdelingen en suggesties tot omscho ling en vorming van op het gebied van auto matisering deskundig personeel. Meestal is de uitgangssituatie zo, dat men voor een aantal onderdelen in het bedrijf reeds een zekere automatisering heeft toegepast. Dit is in de loop van de tijd zo ontstaan, doordat men voor een bepaald probleem de hulp van een computer of een vorm van mechanisering heeft toegepast. Deze „trouble shooting" methode, waarbij bin nen een bedrijf een soort lappendeken van ge bieden ontstaat waar een of andere vorm van automatisering wordt toegepast, kenmerkt zich door een slechte interne integratie. Hiermee doet men een zekere ervaring op, hoe wel die zeer beperkt is, omdat men de projec ten meestal uitbesteedt aan een servicebureau. Indien de kosten die hiermee gepaard gaan, oplopen, zal men overwegen deze projecten binnenshuis te verwerken. De leiding van zo'n bedrijf zal door eigen krachten of door derden of door beiden samen, zich een totaalbeeld moeten vormen van alle deelprojecten die reeds aangepakt zijn en de nog braak liggende gebieden. Hierbij komt sterk naar voren, dat zeer vele projecten in elkaar grijpen en dat een uniforme methodiek sterk kosten- en tijdsbesparend werkt. Deze interne integratie is één van de sterkste punten, waardoor een veelomvattend informatieverwer kend systeem doorgaans zo efficiënt werkt. Er zal ook hier een rapport verschijnen met be schrijvingen en suggesties. Op grond van deze rapporten en offertes kan de directie zijn be sluiten nemen o.a. t.a.v. de aan te schaffen apparatuur en de te ontwikkelen projecten. Het komt vaak voor, dat één project een zeer grote machine vraagt in tegenstelling tot alle andere projecten binnen dat bedrijf. Dit ene project kan dan in service worden gegeven, terwijl men t.b.v. alle andere projecten een kleinere com puter aanschaft. 1-3 Het computercentrum Zoals we gezien hebben komt er heel wat kijken voor een directiebesluit tot een zekere mate van automatisering. Na dit besluit moet er een goed werkende organisatie opgebouwd worden, bestaande uit deskundigen, die de ont wikkeling van de projecten ter hand zal nemen. Ook zal personeel opgeleid of aangetrokken moeten worden dat het machinepark bedient, een ander deel zal moeten zorgen dat op tijd het werk gereed ligt om verwerkt te worden. Een andere groep mensen moet beoordelen of het werk wel op de juiste wijze wordt aange boden en moet eventueel gevonden fouten tijdig corrigeren. Ook moet gecontroleerd worden of de resultaten aan de verwachtingen voldoen en zo niet, dan zal men naar oorzaken en metho den van verbetering moeten speuren (zie fig. 1 voor een schematisch overzicht). Er zullen steeds nieuwe toepassingsgebieden ontsloten worden en ingrijpende verbeteringen van reeds werkende projecten noodzakelijk zijn. Hoe meer toepassingsgebieden binnen een be drijf aanwezig zijn, des te zwaarder zal de per soneelsbezetting van zo'n computercentrum moeten zijn. Het spreekt vanzelf dat men in het begin, als men diverse grote projecten zo snel mogelijk wil invoeren, vaak deskundigen van buiten het bedrijf zal inschakelen, deels om het eigen personeel hierdoor te laten leren, deels om niet na enige tijd een surplus van personeel te krijgen. Een middelgroot com putercentrum heeft naar gelang de diversiteit van de projecten en de intensiteit van het ge bruik een team aan personeel van 10 tot 50 man. Een gemiddelde van 25 man zal de werkgever aan bruto lonen en lasten een be drag kosten in de orde van grootte van 50.000,per maand. De personeelskosten vragen een ongeveer gelijk bedrag per maand als de computer met zijn behuizing. De perso neelskosten stijgen ieder jaar, terwijl de instal- latiekosten een dalende lijn vertonen. Het resulteert in een steeds goedkoper worden van het computergebruik per eenheid gereed produkt. Door de gezamenlijke inzet van per soneel, firmanten en gebruikers worden de toe passingsgebieden steeds groter. Hierbij doen zich twee ontwikkelingen voor: 268 werkvoorbereiding magn.tape beheer afdeling personeelschef afdeling verzorging afdeling controle en coördinatie van de in- output afdeling Fig. 1. Functieschema van de opbouw van een com putercentrum.

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 4