a. De toegepaste technieken worden steeds complexer; b. De computer neemt steeds meer werk van de programmeur over. Ook de computers worden steeds groter om al deze mogelijkheden te kunnen uitvoeren. 1-4 De projectontwikkeling (zie fig. 2 en 3) De directie geeft opdracht om één (of meer) projecten te ontwikkelen, nadat is bepaald voor welke computer en met welke randapparatuur het project ontworpen kan worden. Er worden meestal per project de volgende vier werkgroe pen gevormd: a) De stuurgroep, bestaande uit de projectlei ders en materiedeskundigen, eventueel aangevuld met een directielid en een personeels-organisatie deskundige. Deze groep vergadert regelmatig. Ze formuleert de wensen, in zoverre dit bij de opdracht nog niet voldoende is gebeurd, en be oordeelt de voorstellen van de automatiserings mensen. b) De werkgroep, bestaande uit de projectlei der, een systeemanalist en een hoofdprogram meur. Zij heeft de dagelijkse leiding van het project tot de voltooiing. c) Het projectteam, bestaande uit de project leider, een systeemanalist en één of meer mate riedeskundigen. Ze voert het ontwerp uit en heeft de leiding bij het programmeren. d) Het programmeerteam, bestaande uit een groep programmeurs, heeft de uitvoering van het programmeren, het testen en het instrueren van de operators. De uitvoering van de projectontwikkeling wordt gekenmerkt door de volgende zes fasen: 1. Het toepasbaarheidsonderzoek gaat vooraf aan de opdracht tot uitvoering van een bepaald project (zie 2-1). Voor een bepaald project wordt het bestaande toepasbaarheidsrapport overgenomen of uitgebreid, evenals voor het volgende punt. 2. De probleemanalyse geeft een duidelijk beeld van alle aspecten die van belang kunnen zijn bij beslissingen over de vragen hoe en in welke mate geautomatiseerd moet worden. Het geeft een momentopname van de situatie t.a.v. dit project in het bedrijf, om als basis te dienen voor de volgende fasen. Het accent zal liggen op hoofdzaken van de te verrichten functies en een omschrijving der belangrijkste wensen. Het is duidelijk dat de hier bedoelde globale benaderingswijze alleen mogelijk is als men al een zeker beeld heeft van het systeemontwerp. In de probleemanalyse komt men tot een glo baal systeemontwerp, schetsontwerp genoemd, met enkele alternatieve oplossingen, waaruit de stuurgroep en de directie tot een keuze moeten komen. Het is duidelijk dat zowel in fase 1 als in fase 2 zeer regelmatig contact is tussen de stuurgroep, de werkgroep en de directie. 3. Het systeemontwerp wordt uitgewerkt aan de hand van een goedgekeurd schetsontwerp. Na goedkeuring wordt het systeemontwerp af gesloten met een dossier, dat alle gegevens bevat, die nodig zijn om met de medewerking van de programmeurs het project klaar voor produktie te maken. Er wordt hierbij een veel vuldig gebruik gemaakt van schematechnieken met aanvullende tabellen en beschrijvingen. 269 in produktK werkwijze programmering werkbeschrijving probleemanalyse probleemanalyse Fig. 2. Werkschema voor projectontwikkeling. college van bepaling goedkeuren opdracht deelbeslissingen stuurgroep bewaken uitvoere [het ontwerp -•^dagelijkse leiding project, het ontwerp iemontwerp project ■-^uitvoe ring bedrijf conversie I uitvoering Fig. 3. Organisatieschema voor projectontwikkeling.

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 5