4. De programmeringsfase bestaat uit het ver talen van de gegevens uit het systeemontwerp in voor de computer verstaanbare taal. Het resulteert in het programmadossier, dat een vol ledige documentatie bevat van het program- meringswerk. Bovendien stelt de programmeur een instructie samen met alle aanwijzingen nodig voor een goede verwerking van het pro ject op de computer. 5. De testfase wordt ingeleid door het samen stellen van testsets, die alle denkbare voorbeel den moeten bevatten, die in de praktijk kunnen optreden. In deze fase moeten ook de instruc ties voor het bedrijf samengesteld worden, waarin omschreven staat in welke vorm voort aan de gegevens opgesteld moeten worden, welke organisatievorm er voortaan gehanteerd wordt, voorbeelden met te bezigen formulieren, enz. 6. Aan de invoeringsfase kan een periode van schaduwdraaien vooraf gaan, waarbij een ge deelte van de produktie van het project door de computer wordt gedaan, terwijl de oude methode blijft gehandhaafd. Hierna worden de resultaten van het oude en nieuwe systeem vergeleken. De invoeringsfase begint, als blijkt, dat na de nodige revisies het nieuwe systeem voldoet. Alle oude gegevens moeten worden omgezet naar de nieuwe media. Dit is soms heel een voudig als het oude systeem reeds in machinaal leesbare vorm aanwezig is. De conversie kan ook een gigantisch project zijn waar enkele jaren mee gemoeid zijn. 1-5 De werking van het rekencentrum In de rekenafdeling komt het werk binnen, meestal in de vorm van ponsdocumenten. Is de vorm en inhoud door de afdeling controle en coördinatie in orde bevonden, dan worden de gegevens verponst en gaan ze naar de werk voorbereider. Worden in het werk onvolkomen heden ontdekt voor of tijdens het ponsen, dan zal de coördinator dit in eenvoudige gevallen verbeteren en overigens de fouten bespreken met, of terug sturen aan de opdrachtgever. De werkvoorbereider verzamelt alle input voor een bepaalde opdracht (job). Hij maakt een plan ning op korte termijn om al het aangeboden werk zo goed mogelijk op tijd klaar te krijgen. Doorgaans zal een aangeboden opdracht begin nen met een controlerun met behulp van een screeningsprogramma, d.w.z. een programma waarin zoveel mogelijk alle fouten opgespoord worden, die zich in de invoergegevens bevin den. Dit kunnen ponsfouten, decimaalfouten, onmogelijkheden, codeerfouten e.d. zijn. Na verbetering van deze op lijsten afgedrukte fou ten via de controleafdeling komt meestal een tweede controlerun. Hierbij worden allerlei proefberekeningen gemaakt waarbij niet slui tende voorwaarden worden uitgelijst. Pas als alle invoer foutloos schijnt, vindt de eigenlijke verwerking plaats. Vaak komt hier ook een lijst met tolerantieoverschrijdingen en onwaar schijnlijkheden tevoorschijn, die door de des kundigen van de opdrachtgever nagekeken zullen worden om mogelijke fouten op te spo ren. In fig. 4 ziet u een vereenvoudigd schema van de informatiestroom in het rekencentrum. De zo verkregen resultaten vertonen een hoge mate van betrouwbaarheid. In de praktijk zal het onmogelijk blijken alle menselijke fouten bij het opstellen der invoergegevens te onder vangen. De mensen van de controleafdeling zullen samen met de mensen die de gegevens opstellen en de resultaten gebruiken, waarde volle inlichtingen kunnen verstrekken om de werkwijze op allerlei punten te vervolmaken. Periodiek zullen afwisselend kleine en grote revisies nodig zijn om een eenmaal werkend systeem up to date te houden. 1-6 De personele opbouw van het computercentrum De personele opbouw van het computercentrum is schematisch weergegeven in fig. 1. In de computerzaal werken de operators. De vooropleiding is minimaal MAVO, bovendien moeten dit mensen zijn met een speciale aan leg. Ze zullen de machine zo moeten bedienen, dat zo weinig mogelijk storingen optreden en afdeling computer opdrachtgever productlestroom ■- interne informatiestroom foutencorrectie procedure Fig. 4. Informatiestroomschema binnen het computercentrum. 270

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 6