UILING N.V. ZEIST zo min mogelijk gewacht moet worden met de verwerking. Het werk van de operator wordt onder een voortdurende spanning verricht, want de opdrachten moeten steeds op tijd klaar zijn en storingen zijn zeer kostbaar. Vaak zien we jonge mensen op deze posten, die na verloop van enige jaren weer doorstromen naar andere functies. De werkvoorbereider is meestal een wat oudere figuur die zeer accuraat moet werken en een goede schakel moet vormen tussen de afdeling controle en de zaalchef. De computertechnische opleiding voor deze functies is vrij eenvoudig en van korte duur. In de afdeling controle en coördinatie zullen mensen werken die het bedrijf en de projecten uit de praktijk kennen. Ze behoeven in het algemeen geen hoog niveau te hebben, doch dit zal afhankelijk zijn van de aard van de projecten. Het hoofd van het rekencentrum is meestal een medewerker die goed georiënteerd moet zijn over programmering en systeemanalyse en gron dig op de hoogte moet zijn van alle zaken be trekking hebbend op de apparaten. Veelal is dit een academicus. De bezetting van de afdeling systeemanalyse en programmering zal eveneens sterk afhanke lijk zijn van de aard van de te ontwikkelen projecten. Aan het hoofd van deze afdeling zal meestal een econoom, ingenieur of wiskundige staan. Hij zal zich op alle gebieden van programme ring en systeemanalyse goed moeten oriënteren en zich bovendien vertrouwd moeten maken met de problematiek van de aan hem toever trouwde projecten. Bij de systeemanalisten moeten we onderscheid maken tussen de systeemontwerpen en de systeemanalist. De ontwerper moet goed op de hoogte zijn van de mogelijkheden van de mid delgrote computer. Hij dient goede contactuele en creatieve capaciteiten te bezitten en heeft een hogere schoolopleiding. Op technisch of administratief gebied zal hij goed onderlegd moeten zijn op hoger niveau. De computertechnische opleiding zal ruim twee jaar duren. De systeemanalist is de ontwerper behulpzaam door detailanalyses te maken, pro- cedureonderzoek te verrichten en informaties uit het bedrijf te verzamelen. De systeemprogrammeur beheerst alle moge lijkheden van het systeem, de programmeer talen en de werking van de machine. Hij is behulpzaam op alle afdelingen. Hij wordt ge- recruteerd uit de hoofdprogrammeurs. Het is een buitengewoon veeleisende en hooggekwa lificeerde functie. Van deze specialisten zijn er slechts enkele tientallen in Nederland. Door het gebrek aan deze deskundigen behelpen vele rekencentra zich door incidenteel de hulp van de computerfirma in te roepen, die over de nodige experts beschikt. De projectleider wordt gekozen uit de systeem ontwerpers. De programmeurs worden gekozen uit mensen met hogere of middelbare schoolopleiding en worden via diverse cursussen binnen twee jaar opgeleid. Kenmerkend voor alle functies in de programmeurs-systeemanalyse-sfeer is, dat het veeleisende, creatieve en hooggekwalificeerde functies zijn. In het algemeen ziet men dan ook zeer snelle promotiemogelijkheden, doch ook dat er na verloop van enkele jaren personen zijn, die de snelle ontwikkeling in het vak niet meer voldoende kunnen verwerken. Deze zul len afvloeien naar minder creatieve posten. Hoe verwerft men zich een functie in de auto matisering? De enige mogelijkheid is te sollici teren naar een functie die men ambieert. Komt men door de selectie, dan zal men een oplei ding krijgen, gericht op de behoefte van de werkgever en het door hem gebruikte systeem. Het is zaak slechts te solliciteren als men weet dat er een interessant toepassingsgebied ontslo ten wordt. Scholen die opleiden voor automatiseringsfunc ties zijn er nog niet. Opleidingen waar uit eigen initiatief voor programmeur of systeemanalist kan worden gestudeerd zijn er vele, doch heb ben meestal geen algemeen erkende diploma's. Ze bieden geen enkele garantie dat men inder daad een gewenste positie krijgt. Alleen de Stichting Het Nederlands Studiecentrum voor Administratieve Automatisering, Stadhouders kade 6 te Amsterdam heeft zeer goede oplei dingen van algemene aard, doch de kosten zijn hoog; enkele schriftelijke onderwijsinstellingen leiden op voor een examen van deze Stichting. Meestal zullen deze opleidingen door de werk gever gefinancierd worden. CRAFTONE NORMATONE FILMRASTERS 271 De grootste voorraad rasters! plakrasters met waslaag plakrasters met hittebestendige kleeflaag bij: verlengde slotlaan 64 telefoon 03404-15659

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 7