]§f§[ CRAFTONE UILING N.V. ZEIST nitief vast te stellen. Bij deze theoretische analyse worden grenswaarden berekend en kun nen de gewenste standaardellipsen worden be rekend. De meting is niet principieel verschillend van de klassieke polygoonmeting. Door de schaal vergroting is veelal wel een goede organisatie van de meting noodzakelijk. Het is verder wen selijk om voor de hoekmeetploeg uitwijkmoge lijkheden te creëren, omdat gebleken is, dat veel onwerkbaar weer optreedt door de lange afstanden. Het Kadaster gebruikt voor deze metingen speciale hoekmeetformulieren. Deze formulieren zijn geschikt om direkt door een ponstypiste te worden verwerkt. Ervaringen bij de berekening Er zijn momenteel naar schatting een veertigtal kringnetten berekend door het Laboratorium voor Geodetische Rekentechniek, waarvan het merendeel in opdracht van het Kadaster. Ge bleken is, dat in bijna elk net grove fouten zitten als gevolg van schrijf- en ponsfouten. Deze fouten worden er uitgehaald met behulp van de sluittermen van dc voorwaardevergelij- kingen. Het is niet mogelijk deze grove fou ten te vinden met de berekende toetsingsgroot heden, omdat alle waarnemingen worden beïn vloed door grove fouten, waardoor alle waar nemingen worden verworpen bij de toetsing. Na het verbeteren van de grove fouten kunnen de kleinere fouten worden gesignaleerd door middel van het toetsingsresultaat. Ook nu wor den alle waarnemingen beïnvloed door de ge maakte fout, doch des te meer naarmate ze met de betreffende foute waarneming corre leren. Gebleken is, dat in het algemeen bij de foute waarneming ook de grootste toetsings grootheid optreedt. In de meeste kringnetten, die tot dusverre wer den verwerkt, kwamen fouten voor van 50 dmgr of meer in de hoekmeting, terwijl gemeten was met een standaardafwijking van 7 tot 9 dmgr. In de lengtemeting kwamen veel minder fouten voor. De oorzaak van de fouten is veelal niet te achterhalen. Als mogelijke oorzaken kunnen worden genoemd: schrijf- en ponsfouten; zijdelingse refractie; - verkeerd richtpunt; niet identieke punten bij hoek- en lengte meting; verkeerde berekening van lengte-correcties. Na het aanvaarden van de resultaten van de eerste fase vereffening worden de sluitvectoren in de R.D.-punten beoordeeld. Gebleken is, dat centrering vooraf wenselijk is. Ook na centre ring blijken soms nog onaanvaardbare sluit vectoren over te blijven in de orde van 20 tot 50 cm. In overleg met de Rijksdriehoeksmeting wordt dan besloten welke R.D.-punten gehand haafd blijven. Na het opstellen van de voor waarden voor de tweede fase kan tenslotte de totale vereffening worden uitgevoerd. De kosten van berekening worden steeds lager, naarmate de computers sneller worden en het systeem efficiënter. Momenteel kost een kring- net met 60 voorwaarden inclusief alle herbe rekeningen naar schatting 1500 aan zuivere computertijd. Verwacht kan worden dat dit be drag in de naaste toekomst nog lager zal wor den. Conclusie Samenvattend kunnen we stellen, dat kring netten enkele belangrijke voordelen bieden ten opzichte van klassieke polygoonnetten, met name: Men heeft een grote vrijheid in het terrein bij de verkenning. Aan uitbuiging worden al leen aan de randen van het net enkele beper kingen gesteld, terwijl afsluitrichtingen over bodig zijn. De toetsingsmethodiek is zeer geperfectio neerd, waardoor op een efficiënte wijze fouten worden opgespoord. De betrouwbaarheid van de resultaten kan men zelf vaststellen. De integrale vereffening van het net geeft de mogelijkheid elke gewenste relatieve stan daardellips en grenswaarde te berekenen. Dit kan eventueel vóór de meting geschieden, zodat men de sterkte van het net of van een constructie kan testen. De tendens bestaat, dat de kosten van be rekening steeds meer zullen dalen. A ::|J NORMATONE FILMRASTERS 308 De grootste voorraad rasters! «ffi li Ik plakrasters met waslaag I JÊËL IW plakrasters met hittebestendige kleeflaag ""l bij: verlengde slotlaan 64 telefoon 03404-15659

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 20