De 55e Duitse Geodatentag 1 970 in Berlijn Van 16 tot 19 september 1970 werd in Berlijn de 55e Duitse Geodatentag gehouden. Een con gres dat als motto „Landmeetkunde in een mo derne wereld" had meegekregen. Opening De opening vond plaats in de Philharmonie en begon met enkele toespraken, omlijst door mu ziek ten gehore gebracht door een blaaskwintet van het Radiosymfonieorkest van Berlijn. Een, gezien het motto van het congres toepasselijk modern stuk „Fünf Bagatellen" van Wolfgang Fortner ging vooraf aan de opening van het congres door de voorzitter van de Deutscher Verein für Vermessungswesen, o. Prof. Dr.-Ing. Gerhard Eichhom uit Darmstadt. Hij kon 2500 deelnemers, onder wie congressisten uit Dene marken, Nederland, Oostenrijk en Zweden be groeten en heette in het bijzonder de burgemees ter van Berlijn en de senator voor bouw- en woningzaken welkom. De burgemeester, Klaus Schütz, die vervolgens de congresgangers begroette, memoreerde dat de vorige geodetendag in Berlijn, 13 jaar ge leden plaats vond. Sprekend over de stadsuit breiding was hij van mening dat wanneer men niet slechts symptomen wil genezen, men moet betwijfelen of van de eigendomsvormen, zoals die vanouds bekend zijn, er überhaupt nog een oplossing te verwachten is. De eigendomsvor men berusten op de veronderstelling die voor de meeste andere goederen opgaat, namelijk dat er een markt is die zichzelf steeds weer herstelt. In tegenstelling tot auto's en wasmiddelen neemt het aanbod van grond bij vergroting van de vraag niet toe. Wij zijn op een punt aangekomen waarop de problemen van bezit en gebruik van de grond ter discussie moeten worden gesteld. In de hierop volgende begroetingstoespraak van de senator voor bouw- en woningzaken, Rolf Schwedler, stipte de spreker aan dat sinds het begin van de wederopbouw van Berlijn 370.000 woningen zijn gebouwd met als belangrijke stadsdelen „Buckow-Rudow" en „Markischen Viertel". De ordening, planning en vormgeving van de grond is naar sprekers opinie niet denk baar zonder medewerking van allen die in de landmeetkunde werkzaam zijn. Een van de Oostenrijkse deelnemers sprak ver volgens namens de buitenlandse congressisten een dankwoord voor de uitnodiging aan dit con gres deel te nemen. Feestrede De rector van de universiteit van Karlsruhe en president van de „Féderation Internationale des Géomètres" (F.I.G.), o. Prof. Dr.-Ing. Heinz Draheim kreeg vervolgens gelegenheid tot het uitspreken van zijn feestrede. Prof. Draheim betreurde het dat men in het al gemeen de problemen van het onderwijs nog niet onderkent. De belangrijke beslissingen op on derwijsgebied hebben consequenties op lange termijn; jammer genoeg wordt door de politici de voorkeur gegeven aan maatregelen die effect sorteren op korte termijn. De vernieuwing van het onderwijs is de sleutel tot de oplossing van onze maatschappijproble men. Zo zijn de voorstellen van het Westduitse rectorenconvent voor een geïntegreerde ge meenschappelijke hogeschool, geenszins te be schouwen als een louter bijeenbrengen van alle bestaande stromingen op dit terrein, maar als een ware herschepping met de tendens tot radi cale hervorming. Een ideale vorm van onderwijs leek Draheim de persoonlijke en de niet-persoonlijke studieme thoden toe te passen. Hij pleitte voor het gebruik van televisie in de leslokalen, maar wees echter tevens op de nadelen van een geprogrammeerd onderwijssysteem, waarbij de computer de leraar vervangt; hierbij zou immers het zo noodzake lijke persoonlijke contact tussen leraar en leer ling komen te vervallen. Tentoonstelling 's-Middags werd een tentoonstelling van land meetkundige instrumenten geopend door de voorzitter van de Geodatentag. 333 De Kongresshalle

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 13