Deze tentoonstelling was ingericht in de bijzalen en wandelgangen van de Kongresshalle, waar heen zich het congres inmiddels had verplaatst. Er waren 45 exposanten, waaronder zeven bui tenlanders (uit Engeland, Oostenrijk, Zweden en Zwitserland). Zij hadden hun stands verdeeld over 1600 m2. Geëxposeerd werden de laatste snufjes op het gebied van elektronische afstand meting, tekenmaterialen en reproductiemetho den. Opvallend was het grote aantal elektroni sche tafelrekenmachines van verschillende types. Totaal dertien firma's waren op dit gebied ver tegenwoordigd. Indrukwekkend waren de in bedrijf zijnde Graphomat Zuse en de Coragraph DC. Ook de Tellurometer MA 100 was aanwezig. Deze is uitgerust met een directe aflezing ongeveer 90 sec. na de meting. De tentoonstelling werd gedurende de vier dagen bijzonder druk bezocht. Voordrachten Kurt Pomplun hield een heemkundige voor dracht ,,Van oud naar nieuw Berlijn", verlucht met vele dia's. Een bijzonder interessant betoog dat met een warm applaus werd beloond. De volgende dag begon met een lezing van o. Prof. Dr.-Ing. Kurt Marzahn uit Berlijn over „Statisti sche methoden in de landmeetkunde". „Meten door Openbare diensten bij een modern bestuur" was de titel van de inleiding van Senats- rat Dipl.-Ing. Günter Hübner, eveneens uit Ber lijn. Deze inleiding was een pleidooi voor het toepassen van de modernste methoden om de grote hoeveelheid werk, die een snelle stedelijke ontwikkeling met zich brengt, de baas te kun nen. Kleinere diensten die niet zelf de zo kost bare apparatuur hebben, zouden werk kunnen uitbesteden aan instituten die wel over de mo dernste outillage beschikken, o. Prof. Dr.-Ing. Walter Seele uit Dortmund begon zijn betoog over „Landmeetkunde in het kader van stadsvernieuwing" met te wijzen op de belangrijke plaats die als gevolg van de vernielingen in de oorlogsjaren de stadsver nieuwing na de oorlog op stedebouwkundig ge bied is gaan innemen. De bestaande kadastrale kaarten waren niet ge schikt om te dienen als ondergrond voor het intekenen van nieuwe stedebouwkundige plan nen; topografische kaarten waren nodig op schaal 1:1000, 1:500 en voor bepaalde doel einden ook 1:200. Voor de vervaardiging van nieuwe kadastrale kaarten waren veelal nog bij metingen nodig. Het is te begrijpen dat bij stadsvernieuwing die in vele opzichten is te vergelijken met stads- sanering, de grondverwerving een belangrijke rol speelt. Aangezien de onteigening een moeilijke zaak is, kan de nieuwbouw dikwijls niet zo snel worden gerealiseerd als wel wenselijk is; ade quate rechtsvormen zijn dan ook dringend nood zakelijk. De spreker vermeldde dat in de gevallen, waar bij nieuwbouw op een oud perceel plaats vond, zich vele gevallen van grensaanwijzing en grens regeling hadden voorgedaan. Hij was tenslotte van mening dat de steden zelf over de nodige diensten moeten beschikken en zo weinig mo gelijk dienen uit te besteden. Albert Vietor uit Hamburg sprak over „Betere stedebouw door betere eigendomsvormen". Hij begon met de vermelding dat naar verwachting in 1980 60% van de mensen in Duitsland in de stad zouden wonen. Er is een grote versnelling te constateren in de bevolkingstoename van de steden. Gevolg: te weinig woningen, te kleine ziekenhuizen enz. enz. Of bij de nieuwbouw de nodige snelheid betracht kan worden hangt voor een deel af van de medewerking van de grondeigenaren. In dit verband meende spreker, dat elke parti culiere grondeigenaar het zijne moet doen ter wille van de gemeenschap. Vroeger was eigendom een vorm ter verzeke ring van de oude dag; door de betere sociale maatregelen komt tegenwoordig het levenson derhoud op latere leeftijd niet meer in gevaar als men z'n eigendom verkoopt. Maar al te vaak vormen de rechten van de vele eigenaren en onenigheid over de prijzen bij de onderhandelingen een belemmering in de ont wikkeling van de stad; de gelegenheid tot grond- speculatie wordt bovendien hier en daar gretig aangegrepen. De huidige bepaling, dat de eigenaren van een klein perceel bij stadsvernieuwing kunnen eisen in de vernieuwde stad eenzelfde oppervlakte te rug te krijgen is een grote hinderpaal. Bij nieuw bouw wordt tegenwoordig immers op veel groter schaal gewerkt. Sedert 1962 zijn in Berlijn gebieden aangewe zen, waarin saneringsmaatregelen zullen worden genomen, die in totaal 56000 woningen om vatten. In de zes saneringsgebieden met een gezamen lijke oppervlakte van 449 ha liggen rond 2400 in aanraking komende percelen. Tot dusver hebben zich slechts 19 eigenaren van samen 62 percelen bereid verklaard langs minnelijke weg aan de sanering mee te doen. Nog geen parti- 334

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 14