UILING N.V. ZEIST culiere eigenaar is bereid gevonden, zijn in het saneringsgebied gelegen perceel zodanig te mo derniseren, dat het aan de eisen van de sociale woningbouw voldoet. Gezien de vele bezwaren, die aan de huidige situatie kleven, pleitte spreker voor nieuwe wettelijk eigendomsvormen, waarbij de vele kleine eigenaren participanten in de ontwikke ling kunnen zijn. Dit zou te bereiken zijn door het invoeren van een wettelijke bepaling, waarbij degenen die hun eigendom niet wensen te verkopen, ge dwongen kunnen worden deel te nemen aan de gezamenlijke eigendom van een nieuw project, dus een soort fondsvorming. De spreker besloot met te zeggen, dat het niet z'n bedoeling was de particuliere eigenaren bui ten spel te zetten, maar aangezien stedebouw een zaak is van allen, dienen zij niet ieder voor zich een belemmering te zijn, doch samen vol waardig deelgenoot in de opbouw. Podiumdiscussie 's-Vrijdagsmiddags werd een podiumdiscussie gehouden onder de titel „Stadsontwikkeling, stadsvernieuwing en grondeigendom". De senator voor bouw- en woningzaken R. Schwedler betoogde dat „wij bij de wederop bouw van onze stad de mogelijkheden om tot een goede verkaveling te komen, voorbij hebben laten gaan". Het eerste in 1963 opgestelde plan omvatte in West Berlijn 56.000 woningen die aan sanering toe waren op 2400 percelen. Naar zijn mening was er slechts een geringe bereid heid bij de grondeigenaren om mee te werken. De president van de vereniging van Duitse huis- en grondeigenaren Dr. Preusker daarentegen, wees er op dat de particuliere huis- en grond eigenaren zelfs belangrijk tot de sanering heb ben bijgedragen. Hij betreurde het dat meer dan 1050 percelen uit de handen van privébezit in gemeenschappelijk bezit zijn overgegaan en pleitte voor het behoud van het eigen grond bezit. In de wet tot bevordering van de stede- bouw wordt echter met de sociale verplichtingen van de kleine eigenaren geen rekening gehou den. Dr. Storck uit Bonn, de staatssecretaris voor stedebouw en woningzaken, bracht het „Sozialplan", ter democratisering van de bouw- planning, ter sprake. Prof. Förster stelde een maatregel voor ter verhindering van de spe culatie, waarbij hij zich beperkte tot sanerings- gebieden. De deelnemers aan de discussie waren het er over eens dat de wet tot bevordering van de stedebouw pas de eerste stap is tot de op lossing van de aan de stadsvernieuwing verbon den problemen. Veel vragen moeten nog worden opgelost. Prof. Seele was van mening dat bij stadsvernieuwing het instrument van de ont eigening gehanteerd moet kunnen worden. De podiumdiscussie was door de keuze van de forumleden wel wat politiek getint en dat komt bij het onderwerp eigendomsrecht en speculatie ook wel gauw tot uitdrukking. Hoewel dit de levendigheid van de discussie ten goede kwam, gaf deze podiumdiscussie de indruk van een vergroot televisiebeeld, omdat er geen gelegen heid was tot het stellen van vragen vanuit de zaal. Excursies Tijdens het congres was er gelegenheid deel te nemen aan verschillende excursies. Wij noemen de stedebouwkundige rondrit door West-Berlijn; een bezoek aan het Planetarium met gelegenheid tot bezichtiging van de Sterrewacht en het Satel lietenwaarnemingsstation van de Technische Universiteit van Berlijn; het Waterbouwkundig Instituut van deze universiteit en tenslotte be zoeken aan in uitvoering zijnde kunstwerken in de stad. Voor de dames was er een scala van mogelijkheden: Sarotti-chocoladefabriek, Uit geverij Axel Springer, het slot Charlottenburg, de Deutsche Oper enz. enz. Tenslotte Behalve de hiervoor genoemde landmeetkundige tentoonstelling in de Kongresshalle waren ook in de Technische Universiteit nog verschillende tentoonstellingen, o.a. in het Instituut voor Fotogrammetrie. Het congres werd 's vrijdagsavonds besloten met een grootse Gesellschaftsabend in het Palais am Funkturm. B.N. CRAFTONE NORMATONE FILMRASTERS 335 De grootste voorraad rasters! plakrasters met waslaag plakrasters met hittebestendige kleeflaag bij: verlengde slotlaan 64 telefoon 03404-15659

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 15