AANDACHT VOOR KADASTER EN OPENBARE REGISTERS Uit de Rijksbegroting voor het dienstjaar 1971 nemen wij uit de memorie van toelichting van Financiën het onderstaande over. Met ingang van 1 juli 1970 is de dienst van het Kadaster en de Hypotheken afgesplitst van het Directoraat-Generaal der Belastingen en is deze dienst onder de naam „Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers" te zamen met de dienst der Domeinen, het Rijksinkoopbureau en de - eveneens van de Belastingdienst afgesplitste - Staatsloterij samen gebracht in het nieuwe Di rectoraat-Generaal van het Kadaster en de Domeinen. In aansluiting op hetgeen omtrent de structu rering van deze dienst binnen het ministerie reeds hiervoor werd vermeld kan nog worden medegedeeld, dat aan een particulier organisa tiebureau is opgedragen een onderzoek in te stellen naar de meest doelmatige organisatie structuur van deze dienst. Voorts is aan dit bu reau advies gevraagd over de vraag, in hoeverre grotere doelmatigheid kan worden bereikt door meer coördinatie of door een andere organisatie van de landmeetkundige werkzaamheden, zoals deze thans worden verricht aan een viertal mini steries, waaronder dat van financiën. Het definitieve ontwerp van de door de Staats commissie inzake het Kadaster voorgestelde Ka- dasterwet is zover gevorderd, dat wordt ge streefd naar indiening van het ontwerp in 1971. Aan de sterke toeneming van het aantal bij de hypotheekbewaringen ter over- en inschrijving aangeboden stukken, is in 1969 een voorlopig einde gekomen. Het inkomende werk was vrij wel gelijk aan dat van 1968. Hoewel het eerste kwartaal 1970 weer een lichte stijging te zien geeft, is geen personeelsuitbreiding geraamd voor dit dienstonderdeel. Als gevolg van de afsplitsing van de Belasting dienst ressorteren de bewaringen van de hypo theken niet langer onder de Directeuren van VRijksbelastingen. Hierin is voorzien door de instelling van de functie van Hoofd van de Be waringen. Deze functionaris zal worden belast met de zorg voor een homogeen beleid bij de bewaringen t.a.v. organisatorische, kadastraal- en hypothecair-administratieve en juridische as pecten. Over de eventuele automatisering van de kada strale boekhouding, die in de memorie van toe lichting voor het dienstjaar 1969 werd genoemd, is een eerste rapport gereedgekomen. Dit rap port, dat in de richting van automatisering wijst, bespreekt de mogelijkheid om de gegevens mede dienstbaar te maken aan externe informatiever strekking op velerlei gebied. De consequenties hiervan zijn in dit stadium nog niet te overzien. Het inkomende werk bij de landmeetkundige dienst vertoont hetzelfde beeld als dat op de bewaringen: in 1969 geen stijging t.a.v. 1968, doch in het eerste kwartaal van 1970 weer een toename van 2 pet., hetgeen nog geen reden geeft tot ongerustheid. Anders is dit wat betreft de hermetingen. Een urgentie-onderzoek wees uit dat, om aan de meest dringende eisen te voldoen, 200.000 ha binnen 5 jaar zou moeten worden behandeld. In 1969 zijn van minder dan 19.000 ha de kaar ten vernieuwd. Voor deze sector is dan ook uit breiding van personeel geraamd, ten einde te komen tot een vergroting van het aantal meet- ploegen. Daarnaast wordt intensief gestreefd naar opvoering van de produktie via fotogram- metrie en mechanisatie van meet- en karteer- werkzaamheden. Mede dank zij dezelfde tech nieken kan de ruilverkavelingsdienst met het voor 1970 geraamde personeel volstaan. In de memorie van toelichting voor het jaar 1970 werd aangekondigd dat in 1971 het nieuwe gebouw van de drie centrale diensten, t.w. de bijhoudingsdienst van de rijksdriehoek- WATERPASINSTRUMENTEN van het eenvoudige tot het vol-automatische instrument: precisie en kwaliteit meerman-vlaardingen 010-350611 336 f-THEIS-j

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 16