meting, het centraal teken- en opleidingsbureau en de fotogrammetrische dienst, zal gereedko men. De verhuizing zal vooral bij de fotogram metrische dienst aanzienlijke stagnatie van de werkzaamheden veroorzaken. Ter voorkoming van achterstand zal de kaartering van verschil lende objecten worden uitbesteed aan derden. Met aankoop van nieuwe apparatuur is voorts grotendeels gewacht op het nieuwe gebouw. In de begroting 1971 is een bedrag geraamd voor de aankoop van enkele fotogrammetrische kaar- teringsinstrumenten. Deze zijn nodig om te ko men tot een doelmatiger aanpak van de werk zaamheden bij de ruilverkavelingsdienst en de hierboven geschetste opvoering van de herme- tingscapaciteit. Deze uitbreiding van de apparatuur brengt met zich mede dat voor de bediening hiervan een geringe personeelsuitbreiding is geraamd. PI JPLEIDINGSTRATEN De toenemende belangstelling voor het aanleg gen van pijpleidingen tussen het Rotterdamse havengebied en de haven- en industriegebieden in Noord-Brabant, België en Zeeland, heeft de regering ertoe gebracht het initiatief te nemen tot de aanleg van een pijpleidingstraat van Rot terdam via Klundert naar België en Zeeland. Dit schrijft minister drs. J. A. Bakker van ver keer en waterstaat in zijn Memorie van Toe lichting op de begroting 1971 van zijn departe ment De aanpassingswerken ten behoeve van de wa terbeheersing zullen in de uitvoeringsfase kun nen komen, afhankelijk van de voortgang van de grondverwerving. Verwacht wordt dat deze in 1971 zal plaatsvinden. Een ontwerp van wet tot verklaring van het al gemeen nut van de voor de leidingstraat be nodigde percelen is in voorbereiding. Alvorens evenwel tot indiening van dit wetsontwerp kan worden overgegaan, zal de bij de Onteigenings wet voorgeschreven procedure moeten zijn ge volgd. Deze procedure voorziet in de tervisie- legging van het plan van de leidingstraat, als mede in de gelegenheid voor belanghebbenden tot het indienen van bezwaren tegen de voorge nomen onteigening. In de Memorie van Toe lichting op het ontwerp van wet zal aan deze bezwaren aandacht worden geschonken. Over het tracé van de pijpleidingstraat is op overeen komstige wijze als voor individuele pijpleidingen waarvoor door de Kroon een concessie is ver leend, advies uitgebracht door de Planologische Werkcommissie van het ministerie van econo mische zaken, na overleg met de betrokken Pro vinciale Planologische Diensten. Het overleg met het Provinciaal Bestuur van Zeeland over de mogelijkheden van doortrekking van de lei dingstraat naar de haven- en industriegebieden van Vlissingen en Terneuzen is inmiddels be gonnen. Teneinde een minimaal ruimtebeslag voor een zo groot mogelijk aantal leidingen te bereiken, is het noodzakelijk dat, anders dan bij de tot dus verre gebruikelijke opvattingen voor alleen lig gende buisleidingen, de leidingen op minimale en zo uniform mogelijke diepte (1 m tot boven kant van de buis) worden gelegd. Slechts daar door is een zo dicht mogelijke bundeling uit voerbaar. Het ligt in de bedoeling het beheer van de pijp leidingstraat over te dragen aan een rechtsper soonlijkheid bezittend lichaam. Gedurende de periode, dat nog niet is voorzien in een defini tieve bestuursvorm, zullen de belangen van de beheerder worden waargenomen door een voor lopig bestuur, bestaande uit vertegenwoordigers van de ministeries van verkeer en waterstaat, economische zaken, financiën en van landbouw en visserij. BODEM EN PLANOLOGIE In augustus j.l. verscheen een extra nummer van Stedebouw en Volkshuisvesting, een uit gave van het Nederlands Instituut voor Ruimte lijke Ordening en Volkshuisvesting. Het is ge wijd aan het onderwerp Bodem en Planologie. Op verzoek van de directie van de Stichting voor Bodemkartering te Wageningen werd in het voorjaar van 1969 een werkgroep Bodem en Planologie samengesteld. Deze werkgroep had tot doel na te gaan in hoeverre resultaten van bodemkundig en geologisch veldonderzoek waardevol kunnen zijn voor bouwen, planten en aanleggen in een overwegend urbane samen leving. Tijdens een studiebijeenkomst en een excursie op 9 en 10 september j.l. werden de resultaten van deze studie over de betekenis van de bo demkartering voor niet-agrarisch bodemgebruik, nader toegelicht. De Stichting voor Bodemkartering beoogt voor al de bodemkaart en de daarvan afgeleide kaar ten meer bekendheid te geven als informatie bron voor een verantwoord bodemgebruik. Het rapport telt 60 bladzijden, waaraan een aantal kaartbijlagen, schaal 1 50.000 zijn toe gevoegd. (Bodemkundige-landschappenkaart) van het studiegebied Hilversum-Utrecht; Bodem- kaart van het studiegebied Hilversum-Utrecht met toelichting op de achterzijde van de kaart; 337

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 17