VERSLAG NLF-CONGRES TE APELDOORN Op 15 en 16 oktober j.l. werd in de schouwburg Orpheus te Apeldoorn het congres van de Ne derlandse Landmeetkundige Federatie (NLF) gehouden, dat gewijd was aan het onderwerp Satellietgeodesie. Na de opening door de voorzitter van de NLF, ir. G. A. van Wely, werden de ongeveer 120 congressisten 's-middags ontvangen door het ge meentebestuur van Apeldoorn. Na de lunch spraken achtereenvolgens: prof. ir. G. J. Bruins (Inleiding tot recente ontwikkelingen in de vormbepaling van de aarde), ir. L. Aardoom (Dynamische en geometrische aspekten van de satellietgeodesie) en ir. Th. J. Poelstra (Tech nische aspekten van het meten naar satellieten). De dames brachten een bezoek aan de maquette zaal van de Stedebouwkundige Dienst voor de Oost-Veluwe, gevolgd door een rondrit door o.a. de nieuwe wijken van Apeldoorn. 's-Avonds was er een diner-dansant in de schouwburg, waaraan ongeveer 70 personen deelnamen. De volgende dag werd geopend met een voor dracht door ir. G. L. Strang van Hees (Zwaarte krachtsmetingen te land en ter zee en haar toe passingen), gevolgd door ir. P. G. Sluiter (Het gebruik van satellieten voor navigatiedoelein- den). De dames bezochten onderwijl de Zwitsal- fabriek. 's-Middags werd de lunch gebruikt in het Troelstra-oord in Beekbergen, waarna er gelegenheid was deel te nemen aan één van de beide excursies: radio Kootwijk en NV Philips Electrologica te Apeldoorn. Tijdens het congres werd mededeling gedaan van de binnenkort aan te vangen bouw van een internationaal station voor satellietgeodesie te Kootwijk. Het is de verwachting dat het nieuwe satellietstation medio 1972 gereed zal zijn. Een half jaar later, als het instrumentarium geïnstalleerd zal zijn, kunnen prof. ir. G. J. Bruins en zijn medewerkers wel licht de eerste waarnemingen verrichten. B.N. NLF-EXAMENS 1971 Namens het Bestuur van de Stichting NLF- examens maakt de examencommissie bekend dat in het voorjaar van 1971 reglementair ex amens zullen worden afgenomen voor de NLF- diploma's landmeettechnicus, landmeetkundig tekenaar en landmeetkundig rekenaar. Het schriftelijk gedeelte van de examens zal worden gehouden in april, in de week na Pasen, het praktische resp. het mondelinge gedeelte in mei of juni. Aanmeldingen voor deze examens moeten op een daarvoor bestemd formulier, geschieden vóór 1 februari 1971 bij de secretaris-penning meester van de examencommissie, Kanaalweg 3 b, Delft. Het formulier is gratis bij de secre taris-penningmeester verkrijgbaar. (Zie het ge stelde onder N.B.) Om tot de examens te worden toegelaten moet de kandidaat bij de aanmelding overleggen: a. Het bovengenoemde formulier. b. Een werkgevers- of opleidersverklaring, waaruit blijkt dat de kandidaat zich gedu rende de voorgeschreven termijn (zie hier onder) praktisch heeft geoefend en de ver eiste werkstukken (zie hieronder), welke alle orginele dienen te zijn, zelf heeft ver vaardigd. Examen landmeettechnicus Praktijk: De kandidaat dient tenminste gedurende 100 velddagen de landmeetkunde praktisch te heb ben beoefend. Werkstukken: Tenminste drie door de kandi daat vervaardigde veldwerken van eigen metingen en een vol ledig afgewerkte kaart (gekaar- teerd, geinkt, gekleurd en be schreven) van eigen of ander veldwerk. Het examengeld voor landmeettechnicus be draagt 150,bij afwijzing na het afleggen van het schriftelijk examengedeelte wordt 35,gerestitueerd. De betrokken kandida ten zijn bij het praktisch examengedeelte col lectief verzekerd tegen de gevolgen van wette lijke aansprakelijkheid. N.B. In aanvulling op het gestelde in punt 6 van de Algemene Bepalingen van het prospectus zal met in gang van het examen 1971 voor alle 3 categorieën kandidaten de mogelijkheid opengesteld worden om op het schriftelijk examengedeelte bij de rekenvakken, behalve naar keuze logaritmen of handrekenmachine, ook gebruik te maken van een eenvoudige elektrische rekenmachine (zonder programmeermogelijkheid). Het is gewenst dat men een dergelijke machine zelf mee brengt: het schriftelijk examen wordt gehouden in de HTS voor Bouwkunde, Vondellaan 2 te Utrecht. Voor een beperkt aantal kandidaten kan een elek trische machine beschikbaar gesteld worden en wel één der volgende uitvoeringen: Marchant ADX, Fri- den DW 10, Friden SBT of Friden STW. Elke kan didaat dient op het aanmeldingsformulier duidelijk te vermelden van welk rekenhulpmiddel hij op het ex amen gebruik wenst te maken en of hij een dergelijk hulpmiddel al dan niet zelf meeneemt! 342

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 22