Een oriëntatie over middelgrote computersystemen (II) door Ph. J. J. Baart, technisch hoofdambtenaar aan het Centraal Teken- en Opleidingsbureau van het Kadaster te Apeldoorn. HARDWARE 2-1 De configuratie We zullen eerst zien waaruit zo'n middelgrote computer bestaat en wat er in hoofdzaken aan vastzit voor dat een dergelijke installatie zijn eerste nuttige werk doet. Onder een middelgrote computer versta ik een computer die zowel geschikt is voor administra tieve als technische werkzaamheden met een direct toegankelijk geheugen van 65 tot 256 k bytes. Als voorbeeld ziet U in fig. 5 een maquette van een computerconfiguratie die voor administra tieve en technische toepassingen geschikt is. We zullen hier later nader op ingaan. In fig. 6 ziet U een plattegrond van deze configuratie aange vuld met enige hulpapparatuur. De configuratie moet worden bepaald nadat des kundigen het bedrijf hebben doorgelicht door middel van een toepasbaarheidsonderzoek (zie 1-2). Het samenstellen van een voor het be drijf evenwichtig en efficiënt machinepark (het configureren) gebeurt meestal in nauwe samen werking met de computerfirmant, die hierover in zijn gemotiveerde offerte verslag doet. De economische levensduur is niet meer dan zes jaar en vaak zal een bedrijf na drie jaar al de behoefte hebben verschillende eenheden door grotere en/of snellere te vervangen c.q. nieuwe eenheden bij te plaatsen. De meeste computers stellen hoge eisen aan de behuizing. Een middelgrote configuratie produ ceert een warmte van ruim 30.000 kcal wat overeenkomt met de warmte die drie olie kachels produceren. De temperatuurfluctuaties mogen echter niet hoger zijn dan 2°C. Ook het vochtgehalte is aan limieten gebonden. Een eis is bovendien dat er in de computerzaal geen stofdeeltjes mogen voorkomen groter dan drie micron. Er zal dan ook steeds een aparte ruimte zijn, die een aangepaste airconditioninginstalla tie bevat. Het gewicht van de onderdelen van een configu ratie vormt voor veel gebouwen een probleem. Het draagvermogen moet 500 a 600 kg per m2 zijn, terwijl de meeste gebouwen slechts tot 350 kg per m2 kunnen dragen. Ten aanzien van de hoogte van de computerzaal moet er rekening mee gehouden worden, dat de airconditioning een vrije hoogte eist van 1.80 m en dat er onder de vloer een ruimte beschikbaar moet zijn van 20 cm. Deze ruimte onder de vloer is nodig om de diverse kabels in onder te brengen die de verschillende eenheden verbinden, en kan tevens een functie bij de luchtbehandeling hebben. Het geluid dat de apparatuur maakt is niet ge ring, vooral de regeldrukker (printer) en de ponsapparatuur maken zo'n lawaai dat er spe ciale eisen aan de geluidsabsorbtie gesteld wor den, om het werkklimaat binnen en buiten de computerruimte goed te houden. Al deze om- 323 Fig. 5. Maquette van een computerconfiguratie.

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 3