gegevens, dan is het duidelijk dat het zeer gun stig is als deze gegevens zoveel mogelijk van magneetband worden aangeroepen. Figuur 9 laat een foto zien van een aantal magneetban deneenheden. Het aantal gegevens, dat men op een volle spoel kan opslaan, ligt in de orde van 10 miljoen characters. De magneetband is een goedkoop en betrouw baar middel om gegevens te bewaren. De magneetschijveneenheid is een verdere ont wikkeling van de magneetbandapparatuur, die weer verdergaande mogelijkheden in zich heeft. Het is een vorm van extern geheugen, die vooral bij technische toepassingen voordelen heeft. Ook wanneer men direct toegang wil hebben tot een willekeurig gegeven in een groot bestand, zal men dit medium gaan toepassen. Helaas is het niet mogelijk binnen het kader van deze artike len hier dieper op in te gaan. Kunnen de tot dusver besproken apparaten zo wel voor de invoer als voor de uitvoer dienstig zijn, de regeldrukker of printer, die in bijna alle configuraties is opgenomen, is uitsluitend een uitvoer medium (fig. 10). De regeldrukker kan tot ongeveer 1000 regels per minuut produceren met veelal een regelbreedte van ongeveer 132 posities. Het papier wordt in lange banen, har- monicagewijs gevouwen aangevoerd en is van perforatiestroken voorzien, die het transport door de machine mogelijk maken. Het printwerk kan later van perforatie (de pin feed) worden ontdaan, en de bladen kunnen los gesneden worden. De verzorging van een goede lay-out en een efficiënte uitvoer van de gegevens is een uiterst belangrijk onderdeel. De mogelijk heden op dit gebied zijn zeer uitgebreid en ieder wordt tegenwoordig met deze produkten gecon fronteerd. Een apparaat hoofdzakelijk ten behoeve van het computerpersoneel is de console typewriter. Het is een in- en uitvoer apparaat dat vrijwel op elke computer aanwezig is. Het bestaat uit een typemachine die door een kabel verbonden is aan de CVE. Ze dient uitsluitend om kleine berichten over te brengen, hoofdzakelijk t.b.v. het bedienend personeel. Er verschijnen meldin gen op van storingen, verwerkingstijden ed. Van berekeningen kunnen allerlei afwijkingen ver meld worden zoals tolerantieoverschrijdingen en vermoedelijke fouten in de invoergegevens. Dit soort gegevens worden bij grotere projecten op aparte lijsten gedrukt, omdat het bedienend personeel hier toch niets mee kan doen; de op drachtgever zal dit soort foutmeldingen beoor delen. 2-5 Overige randapparatuur De meest voorkomende apparaten, die aan een computer gekoppeld kunnen worden, hebben we thans bekeken. Ze behoren tot de randappara tuur (perifere apparatuur), te onderscheiden in twee groepen: 1. de I/O of input en output apparaten die relatief langzaam zijn; 2. de R/S of retrieve en storage units, die ook wel tot het extern geheugen worden gere kend en snel zijn. Ze dienen om alle gegevens die ter beschikking moeten zijn op te bergen en te raadplegen, ook wel om gegevens enige tijd te bewaren om ze indien gewenst toch snel ter beschikking van de computer te kunnen brengen, zonder daarvoor eerst een I/O-unit te moeten inschakelen. In fig. 11 vindt U een overzicht van de diverse soorten apparatuur, die on-line met de computer verbonden zijn en dus tot de configuratie be horen. On-line wil zeggen door middel van ka bels rechtstreeks met de centrale verwerkings eenheid verbonden. De off-line apparatuur is niet met een kabel aan de computer verbonden. Er komt hoe langer hoe meer apparatuur die off-line door middel van een magneetband de functie van de lang zame in -en uitvoer apparatuur overneemt. Zo zijn er machines die ponskaart of papierband lezen en de inhoud op een magneetband zetten, in de voor de computer gebruikelijke vorm. Er zijn ook regeldrukkers die rechtstreeks met mag neetband werken. De omgekeerde bewerking, dus van magneetband papierband maken en van printwerk magneetband kan ook via off-line machines tot stand komen. De elektronisch bestuurde tekentafel of plotter 327 Fig. 10. Regeldrukker.

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 7