die door de computer geleverde informatie in een tekening omzet, kan meestal zowel on-line als off-line geschakeld worden. Dergelijke machines zijn eigenlijk van kleine computers voorzien, de controlers genoemd. Zodra de machine dit niet nodig heeft en dus van weinig elektronische hulpmiddelen is voorzien spreken we van hulpapparaten. De ponsmachine is hier van een bekend voorbeeld; ook snijmachines ten behoeve van het drukwerk rekent men tot deze groep. Door de ontwikkeling van langzame periferie van on-line naar off-line apparaten wordt be reikt dat de dure computer per uur veel meer werk klaar maakt, doordat er geen wachttijden meer ontstaan als gevolg van de langzame I/O. Later zullen we zien dat er ook een tendens is om dit probleem d.m.v. de z.g. SPOOL pro gramma's toch met weinig bezwaar door de computer en de on-line apparaten zelf te laten verzorgen. 2-6 De centrale verwerkingseenheid De centrale verwerkingseenheid is het hart van de computer. Zoals we zagen is een van de be langrijkste onderdelen het centraal geheugen ook wel kernengeheugen genoemd. Verder bestaat het uit een rekenorgaan en een besturingsor gaan. Het verkeer met de randapparatuur loopt via kanalen die ook deel uitmaken van de CVÈ. In fig. 11 ziet U een schematische afbeelding van de opbouw van een CVE. Het centrale geheugen is opgebouwd uit magne- tiseerbare ferriet ringetjes van 1 mm grootte. Fig. 12 toont een tekening van een deel van een kernengeheugen. De toestand van een ringetje kan gelezen worden zonder deze te veranderen. In dit centraal geheugen wordt een aantal pro gramma's of delen van programma's geladen. Bovendien zijn er zones (areas) die de verwerkte resultaten en tussenresultaten bevatten, voordat ze naar de perifere apparatuur afgevoerd wor den. Bovendien zijn er vele kleine zones, regis ters genaamd, die o.a. dienen om aan te geven bij welk punt de computer in een bepaald pro gramma is gebleven om hier uit te weten waar de volgende stap gevonden moet worden. Som mige registers kunnen naar keuze van de pro grammeur gebruikt worden, waarbij bijvoor beeld de waarde van een bepaald getal van een berekening, bij elke stap gecontroleerd wordt. Men kan dan indien bijv. deze waarde negatief wordt het programma onderbreken en de aan wezige gegevens op een schrijfmachine laten uitslaan als foutmelding, waarna de machine het volgende vraagstuk gaat oplossen. Het besturingsorgaan zorgt voor het in de juiste volgorde uitvoeren van de instructies die hem opgedragen zijn. Het kunnen instructies zijn die slaan op: a. in- en uitvoer van gegevens; b. het bewerken van gegevens, zoals van deci male cijfers binaire maken; c. rekeninstructies zoals optellen, aftrekken, vermenigvuldigen, delen. De in- en uitvoer gebeurt via kanalen. Dit zijn in feite kleine computers die de informatie door een kabel transporteren naar of van een rand- apparaat. Deze informatie wordt verzameld uit c.q. geplaatst in het centraal geheugen. 328 Geselecteerde kern /2 stroomsterkt Fig. 12. Ferrietkernengeheugen. echriJ fmachlne verwerkings besturing organen reken- logische Drganen tranl geheug turings enheid eenheid eheuren Fig. 11. Schema van de opbouw van een computer met randapparatuur. !i stroom sterkte

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 8