BRUNSVIGA - THALES GEO van de beschikbare middelen. Was in 1970 ca. 195 min. uitgetrokken voor ruilverkaveling, in 1971 zal dit ca. 219 min. bedragen en wel 135 min. rijksbijdragen, 69 min. voorschotten aan belanghebbenden wegens uitvoering van werken en 15 min. voorschotten aan belanghebbenden wegens overdrachten aan de Stichting Beheer Landbouwgronden. Als gevolg van de verhoog de financiële inspanning zal het investerings niveau in 1971 met rond 24 min. per jaar stijgen. In de doelstellingen van de ruilverkaveling treedt verdere verbreding op. Het groeiproces van een technische ingreep op agrarisch terrein naar een instrument voor integrale plattelandsvernieuwing is stellig nog niet ten einde. De mogelijkheden voor het treffen van recreatievoorzieningen wor den volop aangegrepen, terwijl ook de zorg voor het milieu meer nadruk verkrijgt. Grond voor niet-agrarische doeleinden In de integrale herstructurering van landelijke gebieden blijven knelpunten bestaan met als belangrijkste de concurrerende verlangens bij de bestemming van de grond. Aan de ene kant het streven naar bedrijfsvergroting, aan de andere kant de noodzaak agrarische gronden in toe nemende mate een alternatieve bestemming te geven. Met de overgang van gronden naar niet- agrarische doeleinden zal in de komende tien jaar naar schatting een oppervlakte van 140.000 ha zijn gemoeid. Dat proces verloopt niet spon taan: gebieden die in de nabije toekomst een functie verkrijgen voor wonen, werken, verkeer of recreatie, worden naar zone ingedeeld en in gericht. Voor zover dit proces plaats heeft binnen concrete projecten van landinrichting, acht de minister van Landbouw en Visserij de belangenafweging in de Centrale Cultuurtech nische Commissie, geïnstitutionaliseerd in het kader van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, van de grootste betekenis. Stemmingsprogramma blijft 55.000 ha Het beraad in de Centrale Cultuurtechnische Commissie over het volgordeschema voor ruil verkavelingen heeft geleid tot een voorberei dingsvolume van ruim 500.000 ha. Dat is nodig om het stemmingsprogramma, dat op ca. 55.000 ha per jaar gehandhaafd blijft, te realiseren. Er is aldus de memorie van toelichting verder uit een oogpunt van participatie van de streek in de besluitvorming bij ruilverkavelingen gezien de tegenwoordige gang van zaken geen onmiddellijke aanleiding tot wijziging van de ruilverkavelingswet 1954, dit is naar de mening van de minister des te minder het geval, nu de regering binnenkort het wetsontwerp voor de landinrichting van het gebied van Midden- Delfland zal indienen. Dit wetsontwerp is ge richt op de specifieke problematiek van dit ge bied, die niet slagvaardig en doelmatig kan wor den aangevat door afzonderlijke toepassing van verschillende reeds bestaande wettelijke moge lijkheden. Eerst als ervaring met de toepassing van deze speciale landinrichtingswet is opge daan, kan bezien worden of en zo ja in welke vorm behoefte bestaat aan een algemene land inrichtingswet. Het stemt minister Lardinois te vreden, dat voldoende mogelijkheden aanwezig zijn gebleken om binnen het raam van de Ruil verkavelingswet 1954 tegemoet te komen aan de niet-agrarische ontwikkelingen. Gezien het daarmee gemoeide algemene belang en gezien ook de betekenis ervan voor de functieverrui ming van landelijke gebieden, zal ervoor worden gezorgd dat het instrumentarium voor land inrichting steeds bij de tijd zal blijven. Recreatie In het gehele pakket van de landinrichting nemen de voorzieningen voor de recreatie een belangrijke plaats in. Het Ministerie van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft in de periode 1960 tot en met 1969 rond 120 min. subsidie uitgekeerd ten behoeve van re creatieprojecten. Hiervan is 19 pet. ten goede gekomen aan objecten van de Cultuurtechnische Dienst. Van de 50 min. die in dezelfde 10- jarige periode via het Ministerie van Econo mische Zaken ter beschikking is gekomen, heeft de Cultuurtechnische Dienst 9 pet. verwerkt. Het stemt de minister van Landbouw en Visse rij tot grote voldoening, dat hij ook op deze wijze kan meewerken aan de welzijnsbevorde ring. Einfach- u. Doppel-Rechenmaschinen F. H. FLASDIECK 361 fabrikneuwertig, Lieferung evtl. mit 1 Jahr Garantie, durch PKW sofort lieferbar FUTTERSTR. 17 - TEL. (02121) 59 50 00 D 56 WUPPERTAL - BARMEN

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 13