De computer als kartograaf door A. Kranendonk, hoofdassistent bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat. Inleiding Een belangrijke opgave uit ons vakgebied is het verwerken van aan de fysische werkelijkheid gemeten grootheden tot een bruikbare kaart. Het is het handwerk van de landmeetkundige tekenaar of kartograaf die, gezeten aan zijn tekentafel, aan de hand van zgn. veldwerken een kaart van een zeker deel van het aardopper vlak construeert en in inkt zet. Om de leesbaar heid te verhogen worden nog een aantal signa turen, arceringen, plaatsnamen e.d. toegevoegd, afhankelijk van de wensen van de opdrachtge ver. Wanneer in deze moderne tijd sprake is van handwerk, dan rijst al spoedig de vraag of en in hoeverre er te automatiseren valt. Handwerk is tijdrovend, duur en meestal niet foutloos. Prof. Koeman merkte in zijn inaugurele rede op dat (in de sector kartografie van civieltechnische aard) „de informatieverstrekking in grafische vorm op den duur aan betekenis zal verliezen omdat informatie in numerieke vorm en de verwerking daarvan in reken- en tekenmachines efficiënter blijkt te zijn." De tekentafel van de kartograaf zou dus kunnen worden vervangen door moderne apparatuur. Een vorm van gedeeltelijke automatisering op dit gebied, die reeds lang burgerrecht heeft ver kregen, is de fotogrammetrische methode. Uit luchtopnamen wordt met behulp van kaarte- ringsinstrumenten door de fotogrammeter een kaart getekend. Het werk van de kartograaf beperkt zich hier tot het inwerken van de na- verkenning en het verfraaien van het produkt. Een poging tot automatisering van de eerstge noemde methode het kaarteren uit veldwer ken is gedaan bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat, in samenwerking met het I.T.C.. Hierover zal in het volgende iets worden verteld. De Pencil-Follower Om de op een veldwerk of meetschets aanwezi ge informatie te kunnen overbrengen naar het geheugen van een elektronische rekenmachine (computer), moet het veldwerk gedigitaliseerd worden, d.w.z. geheel in getalvorm gebracht. Dit geldt niet alleen voor de op het veldwerk geschreven maten, maar ook voor de gegevens die blijken uit de schets en de topologische sa menhang van de aangemeten punten. Bij welk punt hoort de genoteerde maat, om welke meet lijn gaat het, is er sprake van een rechte hoek, etc. Voor dergelijke gegevens is een gemakke lijke, numerieke code ontworpen. De werking van het apparaat waarmee deze digitalisering geschiedt, de zgn. Pencil-Follower (D-Mac), zal in de loop van dit artikel blijken. Overigens zijn van andere merken soortgelijke elektronische coördinatenlezers op de markt. Het resultaat is een ponsband die zal dienen als invoerband voor het computerprogramma en die volledig in de plaats treedt van het oor spronkelijke veldwerk. Het programmapakket Het systeem bestaat uit een drietal programma's 1. een controleprogramma; 2. een rekenprogramma; 3. een tekenprogramma. De gebruikte apparatuur omvat een Pencil-Fol lower, een rekenautomaat en een aan deze re kenautomaat gekoppelde tekenmachine of plot ter. Deze plotter is van het type Calcomp: over een roterende trommel wordt tekenpapier van max. 70 cm breed gevoerd, waarboven een wagentje met penhouder bewogen kan worden met een precisie van 0,1 mm. De V-beweging wordt verkregen door draaien van de trommel, de E-bcweging door verplaatsing van het wa- 351

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 3