111 NORMATONE UILING N.V. ZEIST gaande programma een aanvaardbaar resultaat heeft opgeleverd. Thans zal de voorlopige kaart, ontstaan uit een aantal veldwerken, moeten wor den vervangen door een definitieve, compleet met kaderlijnen, coördinaatkruisjes en beschrif- ting. Hiertoe wordt de voorlopige kaart weer op de meettafel van de Pencil-Follower gelegd. Het verband met de vorige registraties wordt per veldwerk vastgelegd door het registreren van twee vaste punten. Samen met de bladgegevens (lengte, breedte, schaal en ligging) zullen zij het aan het programma mogelijk maken de ge registreerde punten naar het RD-stelsel te trans formeren. Nu kan ook worden vastgelegd op welke plaatsen bepaalde teksten of arceringen moeten komen en welke lijnen een bijzonder karakter zullen hebben, bijv. gestippeld of voor zien van een greppelteken. Er zijn 14 lijnsoor- ten, 8 arceringen en 6 signaturen beschikbaar, die alle een codenummer hebben. Bovendien kan een lijst van genummerde teksten ingevoerd worden, die dan via hun nummer oproepbaar zijn. De kartograaf registreert steeds het num mer van de gewenste beschrijving of signatuur met het aan de Pencil-Follower aanwezige handtoetsenbord en de noodzakelijke PF-coör- dinaten met aanwijsstift en voetschakelaar. Het tekenprogramma leest de aldus geprodu ceerde band in de computer, transformeert alles weer naar het RD-stelsel en zet de verkregen coördinaten en de tekencodenummers in een lijst (B) in het geheugen. Vervolgens wordt de oorspronkelijke tekenvolgorde-ponsband weer in de lezer van de computer gelegd en worden punt voor punt de PF-coördinaten gelezen. Het programma haalt nu de bijbehorende, met het voorgaande programma berekende RD-coördi- naten uit lijst (A) en zoekt in lijst (B) of het onderhavige punt deel uitmaakt van een lijn met bijzonder karakter. Is dit niet het geval, dan wordt de tekeninstructie normaal uitgevoerd, anders treedt een subprogramma in werking waarmee een bijzondere lijnsoort wordt gete kend. Als alle lijnen, voorzover zij binnen het opge geven kader vallen, op het blad staan, wordt de rest van de lijst afgewerkt (tekst, arcering, signaturen) en het blad voorzien van kaderlij nen en coördinatennet. Het automatisch ge tekende kaartblad is hiermee in principe gereed om aan de opdrachtgever te worden afgeleverd. De toekomst De capaciteit van het geschetste systeem is ui teraard sterk afhankelijk van de beschikbare ruimte in de computer. Schrijver dezes heeft de programma's indertijd in de machine-code van de Stantec-Zebra geschreven. Deze rekenauto maat heeft een geheugen van 8192 woorden van 33 bits, waarvan nog ongeveer een kwart ge deelte door het programma in beslag werd ge nomen. Hierdoor konden slechts projecten van bescheiden omvang behandeld worden. Hiermede is tevens één van de redenen gege ven waarom de hier beschreven methode tot nog toe in het experimentele stadium is gebleven. De opgedane ervaringen zullen echter zeker van nut zijn bij de verdere ontwikkeling, waarbij een grotere en snellere computer, uitgerust met o.m. magnetische bandeenheden gebruikt zal kunnen worden. Er moet tenslotte worden opgemerkt dat de be werkte informatie die uiteindelijk in het geheu gen van de computer aanwezig is, in feite de kaart is. Het bijhouden en corrigeren zal daar moeten geschieden. Het zichtbaar maken op een vel papier of ander materiaal is niet essentieel en zal in vele gevallen niet eens direct nodig zijn. De numerieke informatie is nu eenmaal be trouwbaarder dan de maten die men aan een kaart ontleent. Er is ook geen betere manier om een kaart te bewaren dan in de vorm van ge tallen, bijvoorbeeld op een magneetband. Een volgende stap in dit project, de integratie van gegevens uit luchtfoto's, uit veldwerken en uit andere bron, zal óók voor de mens onzicht baar geschieden nl. in de computer. Het ideaal is dat men op ieder gewenst moment een up-to- date kaartblad van een bepaald gebied door de tekenautomaat kan laten uittekenen en boven dien in een directe conversatie met de computer belangrijke maten en coördinaten kan opvragen. In die richting wordt gewerkt. LITERATUUR jfsll CRAFTONE FILMRASTERS 353 N. 1. Levy, Analytical restitution of detailsurveying for automatic coördinatographs. I.T.C.-publ. D. Eckhart, Het automatische tekensysteem PROFIT. Geogr. Tijdschrift K.N.A.G. 1968 biz. 480. De grootste voorraad rasters! I I s plakrasters met waslaag V Uw I plakrasters met hittebestendige kleeflaag bij: verlengde slotlaan 64 telefoon 03404-15659

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 5