Het kcartografische werk van Gerard en Cornells de Jode door W. Koopmans, oud-ambtenaar van het Kadaster De kartografie beleefde in België in de 16e eeuw een tijd van bloei. Naast grootheden als Gemma Frisius (geboren te Dokkum in 1508, over leden te Leuven 1555) en Gerhard Mercator (1512 - 1592) werkten toen beduidende karto- grafen en graveurs als Christiaan Sgro(o)ten (1532-1608), Abraham Ortelius (1527-1598), onze landgenoten Wytfliet, en de Jode vader en zoon. Gerard de Jode of Judaeus werd in 1509 (of, volgens anderen in 1517) te Nijmegen ge boren. Hij stierf te Antwerpen op 5 februari 1591 in zijn huis in de toenmalige Rue des Beg- gards, dat hij omstreeks 1582 had gekocht. De begraafplaats Notre Dame bergt zijn overschot. Blijkens Ph. Rombouts, Les liggeren de la gilde Anversoise de Saint Lucas, Antwerpen 1872, deel I, had de begrafenis plaats op 7 februari. In de rekeningen van O.L. Vrouwekerk van Kerstmis, 1590- 1591, wordt zijn naam ge speld als Gheeraert de Joode, maar met de spelling nam men het toen niet zo nauw. Er zijn nog vele andere bekend uit de diverse stukken. Zijn hier afgebeelde portret van Fr. van den Wijngaerde toont als familiewapen drie hoeden met banden. Dit wapen zou er op kunnen wij zen, dat hij behoorde tot een adellijke familie. Wij kennen ook nog een kleinere afbeelding, op hout gegraveerd, met het onderschrift: Gerard de lode, Mathem. chalcogr. Antver (vgl. D. Pauli, Freheri Theatrum virorius conditione cla- rorum, Noribergae, Impensis Hojmann MDCLXXXIII, deel II). Na zijn schooltijd diende Gerard, de vader, enige jaren in het leger van Karei V. Daarna ging hij zich vestigen in Antwerpen en verliet die stad niet meer. Hij werkte daar als graveur en uitgever-drukker, verwierf er verschillende eigendommen en kreeg op 26 juli 1549 het poorterrecht. Omtrent zijn trouwdatum is ons niets bekend. Volgens Joachim Lelewel, Géo- graphie du moyen age, deel II, Bruxelles 1852- 1857 had de Jode van zijn eerste vrouw 13 kin deren, terwijl zijn tweede huwelijk kinderloos bleef, anderen spreken van 9 zoons en dochters (b.v. Fr. Verachter, Biographies des graveurs anversois, deel II, waarin ook een stamboom- schets is opgenomen, zoals mij door de stads archivaris van Antwerpen, Dr. J. van Roey, werd medegedeeld). Zijn dochter Anne, die op 28 juni 1578 in O.L. Vrouwekerk te Antwerpen trouwde met Edu- ard van Hooswinckel, was weduwe op 30-jarige leeftijd (haar man werd vermoord op 17 januari 1583, in de tijd van de Spaanse Furie). Een zoon Gerard werd gedoopt in de meergenoem de kerk op 27 juli 1567. De tweede zoon, Peter, geboren 1570, overleden 1634, werkte als gra veur voornamelijk in Parijs. Veel meer is er niet te vinden. Hoewel de bijvoeging „de Jode" zou kunnen wijzen op een Israëlitische afkomst, is er niets bekend dat deze veronderstelling zou bevesti gen: de rekeningen van de kerk onthullen eerder het tegendeel, evenzeer als de verklaring van Plantijn omtrent het tonen aan hem van de Jode's getuigschriften, die o.m. melding maken van „sa bonne fame, renommée et vie catho- lique et romaine". Blijkens J. B. Vincent, Essai sur l'histoire de rimprimerie en Belgique, art. in Le Bibliophile Beige, XVI, 106 moesten de toenmalige drukkers trouw zweren aan de Rooms-Katholieke kerk en alle „ketterij" ver werpen. In 1547 werd hij als vrije meester opgenomen in het gilde van St. Lukas; hij werd toen print- vercooper genoemd. Omstreeks 1550 kreeg hij zijn drukkerscertificaat. Later, volgens de or donnantie van Alva van 1570, moesten alle drukkers hun brieven van toelating tonen voor 5

(NGT) Geodesia | 1971 | | pagina 5