GERMAN IA. verpiae, apud Gerardum de lode in borsa noua. Zo zijn zelfs 16e eeuws prijzen voor ons be waard: de oude rekeningen van Plantijn open baren veel, dat anders een geheim zou zijn ge bleven. Gerard de Jode wordt er meermalen in gecrediteerd, hoewel de slordige en vaak verschillende naamgeving voor eenzelfde kaart wel moeilijkheden oplevert. Als voorbeeld noemen wij de Italia totius orbis, Antverpiae caelabat et excudebat Gerard de Jode 1568, die geboekt staat als: Italia Gastaldj, Italia Judaes en alleen als Italia, terwijl de Gaullae descriptio 1568 bekend is als: nova totius Galliae, Fran- cia, Gallia, Gallicana picta en Francia afgeset Judae. Opnieuw trof ons de prijs: de niet ge kleurde ex. kostten Plantijn in 1569 slechts 6 sous en in 1570 zelfs niet meer dan lx/2 sous, maar mogelijk waren dit kleine formaten. Naast bovengenoemde signaleren wij nog zijn Frisiae Antiquissimae trans Rhenum pro- vine...." (1568?), georiënteerd west boven, dubbel folio 532 x 438 mm, die in het formaat van de Speculum in 1576 vier sous waard was, de ,,Nova et accurata totius Asiae tabula", een muurkaart 1360 x 880 mm met rijke ornamen tatie en de grote wandkaarten van Azië, Afri ka, Europa en Amerika; hij betaalde voor het kleuren van drie van deze grote stukken (in 1590, aan Wilh. Liefrinckx en Paul van Over- beek, dezelfde kunstenaars, die in 1591 voor het opwerken van Mercator's Europa-kaart 2 florijnen ontvingen) tien florijnen. De door de Jode in 1583 te Antwerpen gedruk te kaart van Oberösterreich was reeds in 1543 ontworpen door Augustin Hirschvogel (1503 - 1553). Van Gastaldi's kaart Z.O. Azië 1561, opgeno men in Speculum 1578, vindt men een goede reproduktie in „Meister der kartographie" van Leo Bagrow, 1963. De Speculum orbis Terrarum Van deze atlas-uitgave getuigde een competent beoordelaar: laudatur non immerito Speculum orbis a Gerardo de Judaeis editum (vgl. de voor rede van Josse Hondius in de Gerard Mercator- Atlas van 1606) en Petrus Kaerius noemt in de atlas Germania Inferioris van 1617 de Jode's Speculum in één adem met Ortelius' Theatrum. Het werk verscheen nog vóór de wereldatlas van Mercator. Er zijn slechts twee edities, nl. van 1578 en van 1593. Volgens Lelewel, Géographie du moyen age, Bruxelles 1852, zou De Jode in 1569 in omloop hebben gebracht „een verzameling van een 40-tal kaarten uitsluitend voor Duitsland". Hij baseert zijn mening op het feit, dat onder de kaarten van de atlas het slechts die van Duits land zijn, welke dit jaartal dragen. Omdat ver schillende kaarten reeds als losse stukken be kend waren, zou dit mogelijk zijn, maar ons is een volledig exemplaar ervan niet bekend. Hoewel er meer uitgaven zijn gesignaleerd (b.v. bij Breusing, Leitfaden durch die Wiegenalter der Kartografie, die een eerste editie van 1575 vermeldt onder de naam van Cellarius en bij E. G. Woltersdorff, Repertorium der Land- und Seekarten, Ier Teil, Wien 1813, waar uitgaven van 1577, 1589 en 1602 zijn genoemd) houden wij ons toch liever aan het bericht aan de lezer, dat de zoon Comelis plaatste voor de uitgave 1593, waar alleen sprake is van de editie 1578 van zijn vader Ook Van Ortroy constateert dat andere uitga ven een mythe zijn, veroorzaakt door allerlei GEOGRAPHKVAi vtTo TI vy 9 Titelblad van „Speculum" 1578. Opschrift boven: Thu ysco Germanoru M. sarmataru Gothorum et Thisconum Parens Opschrift beneden: Speculum geographicum totius Germaniae imperium Reprae sentans y?»-sullMPE RiyM«3&' Rei'K.V MM'MM

(NGT) Geodesia | 1971 | | pagina 9