I Tweepootcentrering met bovenoriëntering c A. Er zijn verschillende redenen waarom de oriën tering niet op een der basiseindpunten op de begane grond wordt gemeten, maar op de om gang van de toren of in een galmgat. De meest voor de hand liggende reden is na tuurlijk, dat men op de begane grond geen oriëntering kan vinden, wat vrij vaak voorkomt bij kerken in stads- of dorpskernen of punten die in een bos gelegen zijn. Een andere reden is, dat men op de omgang punten in coördinaten moet bepalen waarop men richtingen wil meten voor de bepaling van punten in de omgeving. Ook komt het de laatste tijd steeds vaker voor, dat men een punt op de omgang of balustrade gebruikt om een veelhoekskring (circuit) aan te sluiten aan een R.D.-punt. Daarbij komt dan nog het voordeel, dat men met de veelhoeks kring gemakkelijk een dorpskern passeert. Deze kringen worden de laatste tijd steeds meer ge meten, omdat de nieuwe puntsbepalingsmethode van prof. Baarda steeds meer ingang vindt. Bij het kiezen van de plaats van het hulppunt op de omgang of balustrade van de toren moet men rekening houden met het bepalen van andere punten op de omgang of het controleren van reeds aanwezige vastleggingen. Het hulppunt kiest men zodanig, dat de daaropvolgende bo- vencentrering zo eenvoudig mogelijk gehouden kan worden. Een voorbeeld van een uitgebreide tweepoot centrering met bovenoriëntering ziet men in fig. 6. Het hulppunt is zodanig gekozen, dat Vastl. 2 en Vastl. 3 zichtbaar zijn en dus direct gecontroleerd kunnen worden. Kiest men het hulppunt in het midden van de balustrade, dan zal de controle van Vastl. 2 meer moeite kosten en een uitgebreidere meting noodzakelijk maken (in fig. 6 is alleen het deel van de meting ge tekend, dat verband houdt met het hulppunt). Uitbreidingen van de tweepootcentrering met bovenoriëntering Het is soms niet mogelijk het hulppunt zo te kiezen dat Vastl. 1 zichtbaar is vanuit de beide basiseindpunten. Verschillende redenen kunnen daarvan de oorzaak zijn. Eén van de redenen kan zijn (zie fig. 7) dat Vastl. 1 in een andere torenmuur zit, dan de muur waar de basis „evenwijdig" mee loopt. 37 Hulqpunt Basis Zuid Basis Noord Fig. 5. balustrade Vastl. 4 omgang Vastl. 3 Hulppunt Basis Noord Fig. 6. Basis C Vastl.O Hulppunt\ Basis B Basis A Fig. 7.

(NGT) Geodesia | 1971 | | pagina 5