UILING IM.V. ZEIST Men zal nu dus een aparte basis (B-C) moeten meten om Vastl. 1 in te kunnen snijden. Een andere reden kan zijn, dat Vastl. 1 vanuit een der basiseindpunten niet te zien is omdat er een zware steunbeer tussen zit (zie fig. 8). Men bepaalt dan een extra basispunt (Basis C) vanwaar men Vastl. 1 kan zien. Het is wenselijk basis C zo te kiezen, dat dit punt zichtbaar is vanuit de beide andere basispunten, zodat een losse poot vermeden wordt. Andere uitbreidingen zijn er natuurlijk ook nog, maar de hierboven beschreven voorbeelden zijn wel de meest voorkomenden. CRAFTONE NORMATONE FILMRASTERS Centrering met gebroken basis Moet men een toren in een bebouwde kom centreren dan kan het voorkomen dat de straat vlak onder de toren loopt. Legt men de basis in deze straat dan zal de insnijding van de spits, vastlegging en hulppunt veel te stomp zijn, vooral bij hoge torens. Is het mogelijk om tegenover de toren in een tuin of straat een basispunt te kiezen, dan kan men de centrering met een zg. gebroken basis uitvoeren (zie fig. 9). De basishoeken en de eigenlijke basis, waarmee men de centrering berekent en waarvan de basispunten onderling niet zichtbaar zijn kan men met behulp van een cosinusregel bepalen (twee zijden en de inge sloten hoek). Is het moeilijk om vanuit basis C Vastl. 1 in te meten, dan kan men deze insnijding ook geven vanuit Basis B. Het is wel duidelijk dat men in bepaalde ge vallen door de praktische terreinomstandig heden gedwongen wordt vrij grote en ingewik kelde constructies op te zetten om een centrering te kunnen uitvoeren. Toch loont het de moeite om goed na te gaan of zo'n constructie niet wat vereenvoudigd kan worden. Vooral het op een goede plaats vinden (in verband met een een voudige constructie) van een oriëntering op de grond is dikwijls lastig maar met wat extra moeite lukt het meestal beter dan men in eerste opzet gezien heeft. 38 Centrum A /Vastl.1. steunbeer Hulppunt Basis C Basis A Basis B Fig. De grootste voorraad rasters! plakrasters met waslaag plakrasters met hittebestendige kleeflaag bij: verlengde slotlaan 64 telefoon 03404-15659 Basis >1 Centrum Vastl.1 'itÜÜPPt mwww Basis C Fig. 9.

(NGT) Geodesia | 1971 | | pagina 6