AANDACHT VOOR VERVULDE VACATURES ITC PUBLICATIONS Een dezer dagen werd aan de redactie een exemplaar toegezonden van een van de ITC Publications de door het International Topo graphical Centre te Delft verzorgde uitgaven De inhoud van dit exemplaar was nu niet aan een technisch onderwerp gewijd, maar aan het instituut zelf; van de hand van de belangrijkste initiatiefnemer en eerste directeur, professor Schermerhorn, namelijk is onder de titel: „Hoe en waarom het ITC ontstond als Nederlandse bijdrage tot het wetenschappelijk ontwikkelings werk" een essay opgenomen over de oprichting van het instituut en de beweegredenen, die daar toe hebben geleid, de start in 1951 en de ont wikkeling sindsdien zowel in wetenschappelijke zin als institutioneel. In de inleidende paragraaf van het in totaal in 17 paragrafen verdeelde artikel zet de schrijver uiteen, dat de motivatie voor het ontstaan en de stichting van het ITC vooral ligt in de toepas sing van het beginsel van de verlening van tech nische hulp, gebaseerd op het Charter van de Verenigde Naties: „to employ international machinery for the promotion of the economic and social advancement of all people". Vanaf de eerste initiatieven in 1948/1949 tot aan de formele oprichting in 1952 is een lange weg afgelegd, waarbij vele nationale en inter nationale instanties en instellingen aan de ge- dachtenvorming en de ontwikkeling hebben bij gedragen; vooral de Nederlandse regering heeft het belang van de instelling van het cen trum erkend, ook als middel tot het uitdragen van een wetenschap, waarin de Nederlandse onderwijsinstellingen excelleren; deze erkenning heeft gestalte gekregen in de toekenning van aanzienlijke bijdragen in de aan de oprichting en de exploitatie verbonden kosten. Het aantal studerenden is na de start snel uit gegroeid; na vijf jaar is een daarna vrijwel con stant gebleven aantal van ongeveer 1400 cur sisten bereikt; dat de staf door deze aantallen voortdurend versterking nodig had, behoeft geen betoog. In het artikel worden verder de namen genoemd van hen, die sinds de oprichting in de ver schillende studierichtingen (fotogrammetrie, geologie, bodemkunde, bosbouw en aerial pho tography) hebben gedoceerd, of nog aan het ITC zijn verbonden. Op 8 november 1956 is een speciaal voor het Centre ontworpen behuizing officiéél in gebruik genomen; een gebeurtenis, waaraan een inten sieve voorbereiding op technisch gebied vooral, maar ook op bestuurlijk gebied is voorafgegaan, waarbij uiteraard de financiële aspecten een be langrijke rol hebben gespeeld. In dit verband beschrijft professor Schermerhorn de participatie van de KLM en de Rijkswaterstaat in de tot standkoming van de nieuwe behuizing met als resultaat dat in het gebouwencomplex ruimten zijn geschapen voor respectievelijk het „Carto grafisch en Fototechnisch Bedrijf van de KLM" en de „Meetkundige Dienst van de Rijkswater staat". Minstens zo belangrijk als een goed gebouw met laboratoriumruimte is het instrumentarium, dat voor opleiding en oefening, maar ook voor onderzoekingen gebruikt kan worden. In het artikel is een indrukwekkende lijst opgenomen van het bij het Centre in gebruik zijnde materieel, waaronder bijvoorbeeld een achttiental beelden- paarmachines met toebehoren en een achttal grote kaarteermachines, elektronisch rekenap- paratuur en luchtopnamematerieel; deze lijst wettigt het vermoeden, dat het Centre de op landmeetkundig gebied best geoutilleerde instel ling ter wereld is. Professor Schermerhom is erin geslaagd in een boeiend en vlot lezend essay de geschiedenis van het ITC weer te geven in de periode vanaf de eerste initiatieven tot aan zijn afscheid als directeur in 1965; als zodanig kunnen wij het artikel, dat inclusief enkele grafieken 71 pagi na's bevat ter lezing aanbevelen. J.v.E. 40 De in deze rubriek vermelde functionarissen zijn be noemd in de vacatures, zoals die eerder in personeels advertenties in Geodesia stonden vermeld. Ingenieursbureau Van Kleef NV te Vught In dienst getreden m.i.v. 1-1-1971 als lmk. tek. H. J. Key (vroegere werkgever: Kadaster Leiden). Gemeente Almelo In dienst getreden m.i.v. 1-2-1971 als tek. S. C. de Bree (vroegere werkgever: Gemeente Terneuzen). NV Geo-meetdienst te Spakenburg In dienst getreden m.i.v. 1-3-1971 als tek. C A. A. van Gelder (vroegere werkgever: Grontmij NV te De Bilt).

(NGT) Geodesia | 1971 | | pagina 8