Een oriëntatie over middelgrote computersystemen (III)* door Ph. J. J. Baart, technisch hoofdambtenaar aan het Centraal Teken- en Opleidingsbureau van het Kadaster te Apeldoorn. SOFTWARE 3-1 Het informatieverwerkend systeem Een informatieverwerkend systeem bestaat uit een groep personen, aangevuld met eenvoudi ge hulpmiddelen of meer gecompliceerde com puters met bijbehorende programma's, die voor de systematische verwerking van administra tieve-, technische- of wetenschappelijke gege vens zorg draagt. Onder systematische verwerking wordt ver staan het verwerken door toepassing van vooraf nauwkeurig bepaalde procedures en be slissingspatronen. Om dit toe te lichten noem ik als voorbeeld een postorderbedrijf, dat de beschikking heeft over een computer. Men zal dagelijks alle bin nenkomende opdrachten administratief willen verwerken. Alle gegevens van deze orders worden voor de machine toegankelijk lees baar gemaakt, bijvoorbeeld door verpon- sen. Zo ontstaat een bestand of verzameling van alle dagorders van die dag. Van vorige dagen heeft men uit deze bestan den-dagorders een naam, adres, woonplaats bestand opgebouwd. De computer kan nu nagaan welke binnenge komen orders afkomstig zijn van reeds eerder als klant ingeschreven personen en welke or ders van nieuwe klanten zijn. Het postorder bedrijf zal namelijk een aantal persoonsgege vens verzamelen en op een magneetband op slaan. Een verzameling op één artikel of één persoon betrekking hebbende gegevens noemen we een record. Uit computertechnische over wegingen moet zo'n record niet te groot wor den. Gangbaar zijn de lengten tussen 80 en 800 posities. Een record wordt onderverdeeld in rubrieken. De volgende rubrieken kunnen in ons voor beeld gebruikt zijn: 1Achternaam. 2. Voorletters. 3. Adres. 4. Woonplaats. 5. Credietwaardigheid. 6. Datum van de laatste bestelling. 7. Credit bedrag. 8. Laatste ordernummer, enz. In ons programma laten we alle adressen van mensen die niet credietwaardig zijn, op voor bedrukte brieven plaatsen, waarin staat dat de order niet uitgevoerd zal worden. Deze brieven worden in vensterenveloppen naar de betref fende cliënten gestuurd. Met de overige orders gaan we verder. Hieruit worden de verzend lijsten samengesteld met de etiketten voor de pakjes en de rekeningen. Bovendien is het makkelijk te begrijpen dat met deze gegevens de voorraadadministratie via voorraadbestanden op magneetband bijgewerkt kan worden. Hier uit signaleert de computer door middel van de printer welke voorraden beneden een be paald minimum dalen, eventueel kan tegelijk een bestelbon voor de toeleveringsbedrijven worden samengesteld. Ook omzetoverzichten en statistische gegevens omtrent de financiële situatie van het bedrijf kunnen worden verkre gen. Door dit soort gegevens met die van vo rige maanden door de computer te laten ver gelijken kunnen we op lijsten of zelfs in gra- fiekvorm analyses krijgen omtrent trends in de verkoopcijfers van de diverse artikelen of groe pen artikelen. Deze cijfers zijn van groot be- 62 De voorgaande delen zijn gepubliceerd in Geo- desia 1970-9 en 1970-11.

(NGT) Geodesia | 1971 | | pagina 10