lang voor de leiders van het bedrijf, om aan de hand hiervan snel beslissingen te kunnen nemen. Vroeger duurde het geruime tijd voor dat de manager hierover de beschikking had en men verzamelde deze cijfers meestal slechts enkele keren per jaar. Het grote voordeel van de computer is dat binnen enkele uren, en zo vaak als men dat wenst, over deze gegevens kan worden beschikt. Men kan zelfs nog een stap verder gaan en de computer ook over zichten laten maken van die cijfers die buiten de normale trends (zoals seizoenfluctuaties en normale expansie-percentages) liggen. Men laat alleen de uitzonderingen printen. Deze ge gevens zullen de meest belangrijke uitgangs punten zijn voor een directie, om op korte termijn bepaalde acties te nemen. Deze ma nier van werken is bekend onder de term ma nagement by exception. Deze vorm van geautomatiseerde administratie is een voorbeeld van een intern geintegreerd systeem, dat wil zeggen dat indien we een mu tatie-gegeven invoeren automatisch alle wijzi gingen en handelingen uitgevoerd worden die dat gegeven tot gevolg heeft. Steeds meer worden door de computerfabri kant systemen voor bepaalde bedrijfstypen sa mengesteld en als application-package aan de klant aangeboden. Het in elkaar grijpen van de diverse admini straties binnen een bedrijf, zoals de voorraad-, de debiteuren-, de crediteuren-, de loon-, en andere administraties tot één systeem noemt men interne integratie. Zodra een deel van dit systeem weer een onderdeel gaat vormen van een ander systeem in andere bedrijven denk aan loonadministratie die hun over schrijvingen aan de postgirodienst aanbieden, liefst in de vorm van een magneetband is er sprake van externe integratie. Blijven we nog even bij ons voorbeeld, dan zien we dat alle orders van één dag verzameld worden en op een magneetband gebracht worden om ver volgens in één ononderbroken computer doorgang te worden verwerkt. Deze manier van werken heet Batch verwerking. Hierbij is het niet efficiënt om de gegevens in een willekeurige volgorde te gaan verwer ken. Om een bepaald gegeven in het stambe- stand op te zoeken moet de computer de he le band lezen, althans tot dat de plaats van het te bewerken gegeven bereikt is. Daarom worden de aangeboden mutaties eerst in de zelfde volgorde gesorteerd. Bovendien kan een computer niet een bepaald gegeven op een band wijzigen zonder de hele band met de aangebrachte wijzigingen over te schrijven op een nieuwe lege band. Een geheel andere manier van benadering zien we bijvoorbeeld bij een bank. Komt iemand een geldbedrag opnemen, dan zal men op het zelfde moment moeten nazien of zijn saldo toereikend is. Ook dit probleem kan door de computer worden opgelost door middel van het random access principe. In dit voorbeeld is alleen sprake van het opvragen van een ge geven, dit is het raadplegen van een bepaald gegeven uit een groot bestand (retrieval). Er zijn bedrijven die dagelijks hun gegevens bijwerken en gedurende de hele dag aan aan vragen tot gegevensverstrekking voldoen, waar bij men het feit dat men één dag achter kan zijn in de mutatieverwerking acceptabel is. Doet men dit met een computersysteem dan noemt men dit een retrieval-system, hierin heeft men weer diverse speciale mogelijkheden en typen. Ter illustratie zal ik twee extreme oplossingen schetsen. Is het mogelijk en voldoende dat men één maal per dag alle gevraagde gegevens be schikbaar heeft, dan zal een retrievalfile (raad plegingenbestand) opgebouwd worden, dat wil zeggen de aanvragen worden op een magneet band verzameld in volgorde van binnenkomst. Tegen de tijd dat men de gevraagde gegevens wil gaan opzoeken worden de aanvragen ge sorteerd en in batchverwerking gedraaid. De resultaten zullen in de meeste gevallen via een magneetband beschikbaar komen. Ligt het accent bij de opslag van veel gege vens, die regelmatig geraadpleegd moeten wor den, dan noemt men deze systemen databanks of gegevensverzamelingen. Wenst men snel ant woord op de vragen, die regelmatig gesteld worden dan is het aangewezen middel om de gegevens op te slaan in een willekeurig toe gankelijk extern geheugen. Het meest gebruik te apparaat is een schijveneenheid (discunit). 3-2 Systeemanalyse De systeemanalist en het systeemontwerp is een uitgebreid onderwerp, waarvan helaas slechts enkele facetten toegelicht kunnen wor den binnen het kader van dit artikel. De taak van de groep project-ontwikkeling is, om met medewerking van materiedeskundi gen, een methode van werken te ontwikkelen met inschakeling van een computer. De systeemanalisten dienen een algemene ba siskennis te hebben van het onderwerp van het project. De materiedeskundige is hierin expert, dat wil zeggen, hij kent het onderwerp door en door en tevens de speciale eisen van 63

(NGT) Geodesia | 1971 | | pagina 11