het bedrijf waarvoor ontworpen wordt. Deze deskundigen zullen dan ook meestal mensen zijn uit het bedrijf van de opdrachtgever. De sys teemanalist zal tevens alle mogelijkheden van de computerconfiguratie moeten kennen. Bo vendien moet hij op de hoogte zijn van de mogelijkheden van het programmeren want zijn taak gaat zo ver, dat hij de hele gang van zaken klaar maakt tot en met de feitelijke in houd van de programma's. Deze mensen heb ben een middelbare vooropleiding en een ho gere- of academische vakopleiding op boek- houdkundig-economisch of technisch-weten- schappelijk gebied. Daarna volgen zij cursus sen in informatica, waarin naast technieken op administratief en bedrijfsorganisatorisch gebied ook onderzoekmethoden en allerlei computer technieken worden behandeld. De systeemanalist werkt met snelheden en hoeveelheden informatie voor alle randappara tuur, die hij evenwichtig moet benutten bij zijn ontwerpen. Hij zal doorlopend met mensen uit het bedrijf overleg moeten plegen, om een goede aansluiting te waarborgen bij de wensen en mogelijkheden. Bij de analyse van het pro bleem richt men vooral de aandacht op de te verkrijgen resultaten en de ter beschikking staande invoergegevens. Bij de projectontwikkeling zagen we dat het systeemontwerp werd afgesloten met een dos sier o.m. bevattende alle gegevens waarmee de programmeur zijn werk kan verrichten. Dit is het resultaat van de groep systeemanalisten. Deze documentatie bevat in hoofdzaak de vol gende drie hoofdstukken: 1. Analyserende beschrijving van het hele project, waarin een functionele beschrijving is opgenomen naar doel, hoofdonderdelen, perio diciteit, quantificering en relaties met andere projecten. 2. Beschrijving met betrekking tot de te schrijven programmatuur en de toe te passen reeds bestaande programma's. Eerst worden programmaseries beschreven die de computer in één doorgang kan afwerken. Vervolgens worden alle onderdelen van een serie als af zonderlijk programma nader gedefinieerd door middel van beschrijving van doel en functie, beschrijving van de benodigde input, blok- schema's die de werking van het programma aangeven, benodigde rekenkundige formules, de ter beschikking staande geheugengebieden en de beschikbare configuratie. 3. Bestandsbeschrijving, te bezigen tabellen, recorddefinities, enz. Bovendien zullen schat tingen van doorgangstijden opgegeven worden. 64 4. Opgaven van de output, met name de ont worpen drukwerkindelingen. 3-3 Het programmeren Vooral bij het programmeren zien we een dui delijk verschillende aanpak bij commercieel-ad- ministratieve projecten en technisch-weten- schappelijke projecten. Voor berekeningen van technische aard zouden we het liefst de ons vertrouwde algebraische notatiewijze gebruiken om de computer mee te delen wat er gedaan moet worden. Aan deze wens wordt in hoge mate tegemoet gekomen door het gebruik van een hogere programmeertaal, bijvoorbeeld For tran. Voor de commercieel-administratieve pro blemen zullen bepaalde wensen die niets met algebraische vormen te maken hebben veel meer nodig zijn. Te denken valt hierbij bij voorbeeld aan het volgende vraagstuk: zoek alle bestellingen van kogellagers van deze week bij elkaar en sorteer ze naar typen, of maak een lijst van materialen die nodig zijn voor de geplande productie voor de komende drie weken. Aan dit soort wensen wordt tege moet gekomen door de taal Cobol, die door vrijwel elke middelgrote computer verwerkt kan worden. In 1959 zijn de specificaties van Co- bol opgesteld door een aantal firmanten en computergebruikers. Cobol is een letterwoord, namelijk een afkorting van Common Business Oriented Language. In de loop der tijd is de behoefte gevoeld om de mogelijkheden die de ze taal biedt wat uit te breiden. De meeste computerfirma's passen in hun systeem Co- bolversies toe, die een verbetering en uitbrei ding zijn van de oorspronkelijke versie. Van de oorspronkelijke bedoeling een universeel bruikbare taal te hebben waardoor de uitwis selbaarheid der programma's gediend is, ging op deze manier weer veel verloren. We zullen hier niet ingaan op de kenmerken die een taal bezit, daar dit een te uitgebreid gebied is. Slechts enkele van de meest belangrijke kenmerken zal ik hier noemen. Cobol is zeer geschikt voor het manipuleren met gegevens in de vorm van verplaatsingen, tabellen, sta tistieken, sorteringen en drukwerkverzorging. Eenvoudig rekenwerk tot en met vermenigvul digen en delen is ook goed te programmeren in Cobol. Voor technisch werk is door I.B.M. de taal Fortran (Formula Translation) ontwikkeld, die aansluit op onze vertrouwde algebraïsche schrijfwijze. In deze taal is ook een hele ont wikkeling geweest, waaraan vele computerfir ma's en computergebruikers meewerkten. Thans wordt de versie Fortran IV ASA het meest

(NGT) Geodesia | 1971 | | pagina 12