gebruikt. De programma's in Fortran IV zijn veel makkelijker aan een machine van een andere firma of een ander type aan te passen, dan de in Cobol geschreven programma's. Door een aantal wetenschappelijke instellingen wordt een derde taal gepropageerd. Dit is de in 1960 gedefinieerde taal Algol (Algotithmic Language). Deze taal heeft in Amerika geen algemene er kenning gekregen, zodat de meeste Ameri kaanse computerfirmanten geen voorzieningen troffen om deze taal op hun computers te kun nen verwerken. Er is thans een ontwikkeling gaande naar een nieuwe taal die de voordelen van de nieuwste Cobol en Fortran versies moet verenigen en het nadeel moet ophef fen dat meerdere talen nodig zijn. De taal die in dit verband door I.B.M. reeds ontwikkeld is, draagt de naam PLI, doch tot op heden wordt deze conceptie nog weinig door andere producenten overgenomen. De situatie is nu zo dat vrijwel alle programma's voor de gro tere computers worden geschreven in een van de hogere programmeertalen. Over het program meren zou nog zeer veel te zeggen zijn, het lijkt me echter beter dit gebied als specialis me te beschouwen, waar alleen de met auto matisering belaste mensen mee te maken heb ben. In het hoofdstuk over personele aspecten kunt U nog meer lezen over de opleiding en func tie van programmeur. 3-4 Het operating-system De software bestaat uit al die programma's die nodig zijn om een computer te doen func tioneren voor dat doel wat ons voor ogen staat. Met deze wat simplistische definitie zul len we ons voorlopig behelpen. In fig. 13 zien we een overzicht van de diver se software-typen. Met uitzondering van het vakje „user written programs" worden alle ty pen software die in fig. 13 vermeld zijn door de computerfabrikant gemaakt en ter beschik king van de klant gesteld, tot dusver steeds gratis. De „standard application packages" worden doorgaans voor het toepassingsgebied van de klant aangepast. Het zijn groepen programma's waarmee een bepaald vakgebied bestreken wordt. Er is bij voorbeeld een wiskundig pakket dat bevat o.a. programma's voor het berekenen van logarit men en goniometrische functies, matrix inver sies enz. Het is voor iedereen duidelijk dat deze programma's ter beschikking van de ma chine moeten staan op het moment dat men een dergelijk probleem wil oplossen. De definitie van een programma zoals dit voorkomt op blz. 7 van literatuuropgave 1 geldt zowel voor applicatie als voor service- software. „Ieder informatieverwerkend systeem is bestemd om daarmee een bepaald aantal en soort bewerkingen uit te voeren. Iedere be werking moet aan de hand van een instructie worden uitgevoerd. De instructie definiëert een uit te voeren basiswerking en geeft de te ver werken gegevens en het onderdeel van het systeem aan, dat nodig is om de bewerking uit te voeren. De hele reeks instructies die vereist is om een bepaalde procedure te vol tooien heet een programma." Het is echter nodig dat gelijktijdig ook service programma's geladen zijn om het gebruikers programma te kunnen uitvoeren. De service- software wordt door de fabrikant geschreven en is een essentieel onderdeel van het compu tersysteem. Zoals het woord al zegt hebben zij een dienstverlenende functie, ieder onder deel heeft een nauwkeurig omschreven taak. Er zijn doorlopend delen servicesoftware no dig om een programma te kunnen draaien, deze delen zullen permanent geladen blijven in het centraal geheugen. Andere servicesoftware zijn incidenteel nodig en worden op een ex tern geheugen in gereedheid gehouden om 65 nodige By6teemprogrnmna's seturlngeprogroanie's ten be in het hele proces r bepacldc werkzaomhedt - opzoeken en laden van de juiste prop - starten en stoppen ven randapparc - signaleren en localiseren van storir - voortgongs controle en besturing Figuur 13.

(NGT) Geodesia | 1971 | | pagina 13