is dezelfde taal als de assembier taal. De via de compiler verkregen programma's vragen meer geheugenruimte dan wanneer dit zelfde programma via een assembleertaal verkregen is. Is de capaciteit van de computer te klein om het gewenste programma te omvatten, dan past men soms de assembleertaal toe. Ook zal een assemblerprogramma soms minder tijd vragen om een handeling tot stand te brengen dan een programma in een hogere programmeertaal. Het werken in assembier is echter bijzonder arbeidsintensief. Helaas moest ik op vele punten zeer onvolle dig zijn, om niet te zeer in details te geraken. Het is een gecompliceerde en interessante ma terie, die we aan de specialisten moeten over laten. Wil men begrijpen wat een derde gene ratie computer is en wil men van de mogelijk heden een goed inzicht hebben dan zal men toch van de werking op de hoogte moeten zijn. Doordat de diverse firmanten vaak zeer af wijkende nomenclatuur bezigen en de systemen onderling qua werking nogal verschillen, hoewel de meeste functies overal wel ergens aanwe zig zijn, is het vrijwel onmogelijk een alge meen geldende beschrijving te geven van een operatingsystem. Het is meestal voldoende dat men van één type computer de mogelijk heden gedetailleerd bestudeert. 3-6 Literatuuropgave Het net van de Rïjksdrïelioeksmetïncj In Geodesia 1970-4, blz. 126 e.v. werd infor matie verstrekt over de opbouw en de admi nistratie van het net van vaste punten in Ne derland. In februari j.l. werden door de Directie Kadas ter en Openbare registers nadere mededelin gen gedaan met betrekking tot de R.D.-punten. Stand van zaken Er is bepaald dat het net van de Rijksdrie hoeksmeting zal bestaan uit 1000 punten van eerste en tweede orde en ±3000 punten van derde orde. De stand van zaken is op dit moment zo, dat in het Zuiden van het land de tweede orde- punten nieuw berekend zijn. De nieuwe coör dinaten moeten worden gebruikt. In 1971 zul len de nieuwe coördinatenlijsten verschijnen. In midden Nederland is het tweede-ordenet wel gemeten, maar nog niet berekend. Indien nodig worden hier dan door de dienst van de Rijksdriehoeksmeting, ten gerieve van de aanvragers, incidenteel kleine deelnetjes, berekend, waardoor men de beschikking krijgt over coördinaten van de aansluitingspunten, 68 die bij de latere definitieve vereffening van het net midden-Nederland vrijwel geen veran deringen meer zullen ondergaan. Het tweede-orde-net in de drie noordelijke provincies is nog maar ten dele gemeten. Hier kunnen niet overal deelnetjes worden berekend, zodat hier volstaan moet worden met het on derzoeken door de dienst van de Rijksdriehoeks meting van de bestaande punten op him bruikbaarheid. Derde-orde punten De opbouw van het net van derde-orde pun ten dient systematisch over het gehele land plaats te vinden. Door het bureau van de R. D. zullen hiertoe op de topografische kaarten 1:50.000 de eerste- en tweede-orde punten worden aangegeven die in het nieuwe net zijn of zullen worden opgenomen. Deze kaar ten worden hierna toegezonden aan de hoof den van bureau van de landmeetkundige dienst die zorgdragen dat zo spoedig mogelijk de ge wenste plaats van de derde-orde punten erop wordt aangegeven. Een duidelijke omschrijving van de punten wordt erbij vermeld. Overleg 1. Inleiding tot IBM informatie verwerkende syste men. Uitg. IBM Nederland N.V. Form. nr. F 14-5000. 2. Computers Buil GE. Ref nr 00.42.0834, structuur, werking, gebruik. 3. Tijdschrift „Informatie". Uitg. Genootschap voor automatisering e.a. 4. Inleiding tot de automatische informatieverwer kende systemen. Th. W. Polet. Uitg. H. Stam N.V. 5. Informatie verwerking Reg.nr. E 14-5001. Uitg. IBM Nederland N.V. 6. Prof. M. Euwe, Inleiding tot de computer en automatisering. Uitg. Samson. 7. Computers, oriëntatie. L. G. Dijkman, delen 1, 2 en 3. Uitg. Samson. 8. Werken met de computer. Uitg. N.V. Philips-Electrologica data systems.

(NGT) Geodesia | 1971 | | pagina 16