met andere diensten, waarmee wordt samen gewerkt, is hierbij gewenst. Het is de bedoeling dat op deze wijze een homogeen net van punten ontstaan met een maaswijdte van 4 km. Bij de selectie van de op te nemen derde-orde punten dient te worden uitgegaan van de vol gende overwegingen: a. bruikbaarheid voor achterwaartse richtingen (hoogte en richtpunt), b. bruikbaarheid voor voorwaartse richtingen (opstellingsmogelijkheden), c. wanneer geen andere belangen ertegen pleiten heeft het voordelen oude R.D.-pun- ten te kiezen. In deze gevallen bestaat de bovenbedoelde omschrijving uit het oude nummer van het punt. Na deze bewerking worden de kaarten langs de ambtelijke weg gezonden aan de Directie Kadaster en Openbare Registers. Met behulp van de op deze wijze verzamelde gegevens zullen ongeveer 3000 derde-orde pun ten worden aangewezen en zal de bijhoudings- dienst van de Rijksdriehoeksmeting, die belast is met de opbouw van het R.D.-net, overgaan tot het bepalen van de coördinaten. Het is echter ook mogelijk dat bij gebruik van kring-netten in gebieden waar het kernnet reeds is voltooid derde-orde punten ont staan, al of niet op verzoek van de Rijksdrie hoeksmeting. Behoudens wellicht de lokale driehoeksmeting geschiedt de bepaling dan niet door de Rijksdriehoeksmeting. Vanzelfsprekend blijft het wel de verantwoordelijkheid van de Rijksdriehoeksmeting om te beoordelen of de coördinaten voldoende nauwkeurig zijn om ze voor een derde-orde punt te accepteren. Wanneer door een bureau puntsbepalingen moe ten worden uitgevoerd en men beschikt niet over voldoende aansluitingspunten, dan worden door de Rijksdriehoeksmeting voor dit bureau de noodzakelijke derde-orde punten bepaald. Dit kan ook gebeuren indien andere instanties een derde-orde punt moeten gebruiken. De aanvrage zal in dat geval via het betrokken bureau van de kadastrale landmeetkundige dienst moeten lopen. Dit is van belang omdat dit bureau het beste kan beoordelen, welke punten belangrijk genoeg zijn om in het der de orde net te worden opgenomen, vooruit lo pende op de landelijke aanwijzing van de 3000 punten. Assistentie Voor het voltooien van de herziening van het twee-orde net behoeven geen nieuwe assi- stentieploegen te worden ingeschakeld. De bestaande assistentiemeetploegen zullen in hoofdzaak worden ingezet voor de bepaling en het onderhoud van het derde-orde net. Zo zullen o.a. zeer veel centreringen moeten wor den uitgevoerd. Controle van R.D.-punten en melding van storingen Preventieve controle is nodig, voor een doel treffend onderhoud van het puntenstelsel. Deze controle zal in hoofdzaak door de bureaus van de landmeetkundige dienst moeten worden uitgevoerd. Hiervoor is het nodig dat er steeds contact wordt opgenomen met uitvoerders van restauraties aan bouwwerken, welke co- ördinatenpunten bevatten. Dit contact maakt het mogelijk op het juiste moment voorzienin gen te treffen bij noodzakelijke verplaatsingen van vastleggingsbouten. De landmeetkundige dienst moet daarom de R.D. waarschuwen, voordat de bout is verdwenen. Het verplaatsen van vastleggingen dient over een zo kort mo gelijke afstand in hetzelfde bouwwerk te ge schieden, waarbij de vastleggingsbout weer een definitieve plaats kan krijgen en geen merk baar verlies in nauwkeurigheid optreedt. Het tijdelijk overbrengen naar een ander bouwwerk met een terugbrengen op een later tijdstip geeft wel nauwkeurigheidsverlies en onnodig werk en dient daarom te worden vermeden. Er zal een formulier worden ingevoerd waarop de gebruikers van R.D. punten te verwachten wijzigingen of geconstateerde storingen en ver anderingen van R.D. punten kunnen doorgeven. Verstrekking van gegevens aan derden Reeds is aangekondigd dat de R.D. punten en de hoofdpunten zullen worden afgebeeld op topografische kaarten 1 50.000 en dat coör- dinatenlijsten zullen worden vervaardigd. Deze zaak is in behandeling. Op genoemde topo grafische kaarten zullen van de eerste- tot en met de derde-orde-punten alleen die worden aangebracht waarvan al of niet opnieuw berekende coördinaten bekend zijn. De co- ördinatenlijsten zullen echter slechts de nieuwe berekende punten bevatten. Het is de bedoe ling dat de overgang van het oude op het nieuwe systeem zonder kosten voor de ge bruikers verloopt. Er zullen bepaalde diensten zijn, die op aanwijs van de Directie ook de latere verstrekkingen gratis krijgen, maar dat zal niet voor alle gebruikers het ge val zijn. In de nog uit te voeren tariefvaststelling zal een abonnementstarief worden opgenomen. 69

(NGT) Geodesia | 1971 | | pagina 17