Nieuwe kopieer methoden op maatvaste film door S. C. Hoos, landmeetkundig hoofdambtenaar bij de Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat. Het is voor de leek op reproductiegebied, dus ook voor de kleine landmeetkundige dienst zon der uitgebreide reproductie-inrichting, thans zeer goed mogelijk om in eigen huis films te ver vaardigen op maatvaste polyesterbasis. Het is daarbij voor de man die deze films vervaardigt mogelijk om tijdens het werk een oogje naar buiten te wagen, want het mysterie van de donkere kamer behoort bij de hier bedoelde pro- cédé's tot het verleden. Gezinspeeld is op de diverse wash-off-procédé's en op het nog een voudiger crolux-procédé. HET WASH-OFF PROCÉDÉ Bij wash-off-materialen is een laag, bestaande uit polymeerdeeltjes die bij elkaar worden ge houden door een bindmiddel, op een polyester drager aangebracht. Bij verwarming of belichting wijzigen de fysische eigenschappen van die laag zodanig, dat zij zich hecht aan de drager en bovendien onoplosbaar wordt, terwijl de laag in onbelichte toestand nog in water oplosbaar was. Als men dus een vel wash-off-materiaal door een zwartlijnige tekening heen belicht, zullen al leen de door de lijnen van de tekening be schermde delen van de laag oplosbaar blijven, terwijl de delen die licht ontvingen verharden en zich hechten aan de drager. Het afwassen met spons en water resulteert in een negatieve film, waarin dus de figuratie „open" is, en alles daar omheen zwart. Voor het verkrijgen van een positieve film her haalt men het boven omschreven procédé, met dien verstande dat in het vacuümraam het ne gatief nu als minuutstuk moet worden be schouwd. De soorten die in de handel zijn Boven is verteld dat direct na het afwassen van de film een negatief ontstaat met „open" figuratie en zwarte ondergrond. Niet bij alle procédé's is de ondergrond op datzelfde mo ment zwart. Thermoline, door Gevaert-Agfa op de markt ge bracht, heeft op de transparante gematteerde polyester „Copyline" een koolstof-polymeerlaag aangebracht. Deze thermoplastische laag vereist ultra-violet licht dat in flitsen op het materiaal wordt geworpen. Een speciaal geconstrueerd vacuümraam bevat onder het planglas een wagen met xenonlamp, die tijdens de belichting onder het glas heen en terug rijdt. Een afwasapparaat met een roterende en met normaal leidingwater vochtig gehouden schuim rubber rol wast in enige seconden de niet be lichte (zwarte) delen van de laag weg. De ver harde zwarte (koolstof-) laag blijft op de drager achter. Dupro-wash-off, door Keuffel en Esser vervaar digd, bevat een polymeerlaag die na het verwij- 83 Het afwasapparaat van Gevaert-Agfa. Leidingwater „voedt" de schuimrubber rol. De via. een negatief belichte thermoline-film met (zwarte) polymeerlaag wordt afgewassen zodat een positief beeld te voorschijn komt.

(NGT) Geodesia | 1971 | | pagina 3