deren met water van de onbelichte delen, nog dient te worden ingekleurd. Vereist men zwart, dan is als activator de normale fotografische ontwikkelaar bruikbaar. Wenst men een andere kleur, dan brengt men kleurstof (in de handel verkrijgbaar) in die gewenste tint aan. Als basis heeft men zowel transparant gemat teerd, als wit gematteerd „Stabilene", eveneens een polyester dus, gekozen. De belichting geschiedt met een normale xe- nonlamp in een vacuümraam, of zelfs in de lichtdrukmachine. Cronaflex-wash-off, door Dupont gemaakt, ver eist na de belichting, doch nu vóór het afwas sen, het activeren van de verharde laag. Nu is een loog nodig om de verharde laag zwart te kleuren. De zachte laag wordt daarna met wa ter afgewassen. Men heeft gematteerd, enigszins wit „cronaflex", dus weer een polyester, als basis gekozen. Ook nu is een vacuümraam en een afzonder lijke UV-belichtingsapparatuur voldoende. Opmerkelijk is dat Dupont behalve alle boven omschreven contact-procédé's, ook een projec- t/e-wash-off-film vervaardigt, die in de re productiecamera kan worden toegepast. Deze projectie-wash-off-film moet in de donkere ka mer worden verwerkt, in tegenstelling tot de contact-wash-off-films. Kodagraph-wash-off, vervaardigd door Kodak, heeft als basis de polyester „Estar". In een normaal vacuümraam vindt weer de be lichting plaats, waarna de geharde laag met een speciale activator moet worden ingekleurd en tenslotte de zachte laag in lauw water kan worden afgewassen. Deze contact-wash-off-film is leverbaar in de dikten 0,10 mm (EW 4) en 0,18 mm (EW 7). Een bijzonderheid is dat Kodak ook een auto- positief-wash-ofj-jilm brengt (EWA 4), 0,10 mm dik, waarop van een positief minuutstuk direct een positieve wash-off-kopie kan worden ver vaardigd. Er dient dan een geelfilter te worden gebruikt. Wash-off-lagen in vloeibare vorm die met de hand zijn aan te brengen, zijn sporadisch te koop. Eén soort, ,,Kwik-proof'geeft goede resultaten als men enige zorg besteedt aan de egaliteit bij het opbrengen. Het plezierige van zelf op te brengen lagen is de mogelijkheid diverse kleuren door middel van deelnegatieven over elkaar aan te brengen. Wel zijn er diverse lagen die met behulp van een slingerapparaat kunnen worden opgebracht, doch de aanschaf van een dergelijk apparaat is 84 voor de in de aanhef genoemde kleine bedrijven meestal een groot bezwaar wegens de hoge kosten. Eisen; voordelen ten opzichte van fotografische films Het minuutstuk moet transparant zijn; de figu ratie op dit stuk dient goed „dekkend" te zijn. Het ene tekenmateriaal is door de matterings- lagen weer iets grauwer dan het andere en zal dan met beter dekkende inkt betekend moeten zijn dan de meer transparante soort. Het con trast: drager-figuratie moet steeds zo groot mo gelijk zijn, een eis die bij fotografische repro ductie ook geldt, doch minder streng dan bij de wash-off-procédé's. Er zijn drie voordelen van wash-off boven foto grafische films. 1Er is geen donkere kamer nodig. De mate rialen zijn in normaal daglicht te verwerken. 2. De behandeling is eenvoudig en niet ar beidsintensief zoals bij de fotografische materi alen. Daar moet worden ontwikkeld, gefixeerd, gespoeld, gedroogd en bovendien is voor die handelingen een vakman nodig, alsmede voor het regelmatig aanmaken van verse ontwikkel en fixeerbaden. 3. Een voordeel voor de kartograaf is de mo gelijkheid om met bevochtigd plastic gum (en welk hulpmiddel is daartoe dichter bij de hand dan de tong) de verharde wash-off-lijnen weg te gummen, om daarna met pen en inkt gewij zigde figuratie bij te tekenen. Bij fotografische films moeten de lijnen die men wil verwijderen immers altijd met twee componenten-vloeistof fen worden weggeloogd en daarna goed worden gespoeld met water. Elk van de genoemde kant-en-klaar wash-off- films heeft een voordeel boven de andere twee: Thermoline vereist geen activator. Na belichten en afwassen is de film gereed. Dupro-wash-off is onder andere leverbaar op een volmaakt witte basis (stabilene nr. 451755). Het kaarteren van nieuwe metingen is hierop goed mogelijk: kaarteergaatjes zijn duidelijk zichtbaar, hetgeen bij de meeste transparante polyesters geenszins het geval is. Cronaflex-wash-off heeft onder andere een pro- jectie-wash-off-film, waarop in de reproductie camera een verkleind of vergroot beeld direct kan worden geprojecteerd, in tegenstelling tot de andere films waarbij contact met het minuut stuk noodzakelijk is. Kodagraph-wash-off heeft zijn reeds eerder ge noemde autopositief-wash-off-film, waarop men direct van positief naar positief kopieert.

(NGT) Geodesia | 1971 | | pagina 4