tegenover het inkten met de pen, nog weinig aantrekkelijk door de kosten en de tijd ter ver krijging van een positieve fotografische filmcal que, dan is toch nu het graveren duidelijk aan lokkelijk omdat men snel en goedkoop de ge wenste transparante film, zonodig in eigen huis, kan vervaardigen. Juist bij een gravure treft men steeds een maximaal contrast tussen figuratie en achtergrond, dus de kopie is altijd goed. Een afzonderlijke schriftcalque completeert het kaartbeeld. Boven is reeds omschreven hoe dit schrift op de positieve filmcalque is in te ko piëren. 2. Positieve transparante tekeningen kunnen via een negatieve wash-off snel en goedkoop op een polyesterdrager worden gedupliceerd. 3. Veel oude kaarten, op papier of op aan ver droging onderhevig polyvinyl (zoals bijvoorbeeld astrafoil) vervaardigd, worden dikwijls geduren de vele jaren bijgehouden en gewijzigd, doch verkeren na verloop van tijd in zorgelijke toe stand doordat scheuren en dergelijke zijn ont staan. Beschikt men dan ook nog over een calque van zo'n blad, dan is hiervan via een negatieve transparante wash-off, weer een positieve witte wash-off te vervaardigen, waarop het een ple zier is bijmetingen te kaarteren. HET CROLUX-PROCÉDÉ Voor Nederland geheel nieuw is het sedert ja nuari j.l. op de markt verschenen Crolux-procé- dé van Dupont. Het materiaal bestaat uit een stevige, transpa rante en gematteerde polyesterdrager waarop een zwarte polymeerlaag is aangebracht en daarop een zeer dunne polyesterfolie. Men kan op dit materiaal zowel van een positief als van een negatief minuutstuk direct een positieve ko pie vervaardigen. De ligging in het vacuiimraam of in de lichtdrukmachine tijdens de belichting is hiervoor bepalend. Als men beschikt over een positief origineel, dan dient men dit met de betekende zijde naar boven op het glas van het vacuümraam te leg gen. Het crolux komt daarop met de glimmende zijde (dus met de folie) naar beneden gekeerd. Na het belichten met xenonlicht kan men na enkele minuten de folie van de drager trekken. De delen van de polymeerlaag die licht ontvin gen blijven aan de folie kleven, terwijl de onbe lichte delen op de drager achter blijven, het geen betekent dat de kopie een positief is. Als men beschikt over een negatief origineel, dan dient het crolux in het vacuümraam met de 86 drager op het negatief te worden gelegd (dus met de folie van de lamp afgewend). Na het belichten met UV-licht moet het crolux nog worden nabelicht met de foliezijde naar de lamp gekeerd, en zonder het negatieve minuut stuk. Enige minuten na de tweede belichting kan ook nu de folie van de drager worden ge trokken. De delen van de laag die bij eerste belichting vanaf de achterzijde licht ontvingen blijven nu op de drager achter, terwijl de an dere delen aan de folie kleven. Het resultaat is derhalve opnieuw een positief. Eisen; voordelen Het minuutstuk moet transparant zijn; de figu ratie dient weer goed „dekkend" te zijn. De mogelijkheid om steeds een positieve kopie te vervaardigen, terwijl het minuutstuk zowel positief als negatief mag zijn, is zonder twijfel een voordeel te noemen. De volkomen droge verwerking is een tweede pluspunt. Tot slot werkt ook crolux tijdbesparend. De prijs Het materiaal, dat zowel in vellen als op rol len verkrijgbaar is, kost ongeveer 29,00 per vierkante meter. Er zijn géén kosten voor chemicaliën en nauwe lijks enige kosten uit arbeidstijd. T ocpassingsmogcli jkhcdcn Het zal weinig moeite kosten mogelijkheden voor de toepassing van crolux te vinden. De volgende toepassing is echter niet voor de hand liggend en verdient daarom enige aandacht. Een gravure is te beschouwen als een negatief. Het afstrippen van crolux. Er is laag-op-laag gekopieerd van een positieve teke ning. De kopie is dus spiegelbeeldig. Het negatief is te dun om te bewaren. Het kan wor den weggegooid.

(NGT) Geodesia | 1971 | | pagina 6