IN MEMORIAM Ir. H. Ph. VAN DER SCHAAF In de vroege morgen van 29 maart 1971 overleed in het ziekenhuis St. Antonius- hove te Voorburg onverwacht de hoofd ingenieur A van de Rijkswaterstaat, ir. H. Ph. van der Schaaf. De heer van der Schaaf bereikte de leeftijd van 62 jaar en was de laatste jaren plaatsvervangend hoofd van de meetkundige dienst van de Rijkswaterstaat te Delft. Op 16 april 1970 was het 40 jaar ge leden dat de overledene als adspirant- landmeter van het Kadaster te Almelo in overheidsdienst trad. Hij was later land meter van het Kadaster in Den Bosch, landmeter bij het bureau ruilverkaveling te Breda en sinds 1953 hoofdingenieur bij de meetkundige dienst van de Rijks waterstaat. Ir. van der Schaaf was de mathematicus van de meetkundige dienst; hij was hoofd van de rekenafdeling en hij was de man van de nieuwere plaatsbepalingsmetho den in onze kustwateren, het Decca- systeem en de Hi-Fix-patronen. Als ma thematicus interesseerden hem ook de fotogrammetrie en assenberekeningen. De HTS in Utrecht verliest in hem een zeer gewaardeerd docent. Het lot wilde dat Geodesia le jaargang nr. 1, opende met een artikel van ir. van der Schaaf over „plaatsbepaling uit fase verschillen volgens het Decca-systeem", en dat in dit nummer zijn laatste artikel geplaatst is over „Inleiding tot de Foto grammetrie". Belangwekkende artikelen Geodesia waren in de tussenliggende ja ren van zijn hand: „Theoretische grond slagen der optisch-mechanische ont- schranking", „Meetkundige analyse van een wegtracé" en „Hi-Fix-patronen". De heer van der Schaaf was van 1962 tot 1966 wetenschappelijk adviseur van de redactie van Geodesia en wij van het NGL hebben dit zeer gewaardeerd en zijn dankbaar voor de gefundeerde advie zen die hij gaf. Op onze congressen was hij een veel en graag geziene gast, die vele malen in het openbaar zijn waar dering uitte voor wat in NGL-verband gepresteerd werd. Een groot vriend van het NGL is heen gegaan; wij zullen in dankbaarheid nog dikwijls aan hem denken. De meetkun dige dienst en daarmee de hele Rijks waterstaatsdienst, lijdt een groot verlies; maar bovenal gaan onze gedachten uit naar zijn vrouw en kinderen die hun man en vader naar menselijke berekening te vroeg moesten missen. Moge het mede leven van de velen die hem op 2 april naar zijn laatste rustplaats brachten, enige troost brengen aan hen naar wie onze gedachten in deze droeve dagen uitgaan. E. Schrikkema. 88

(NGT) Geodesia | 1971 | | pagina 8