met de gevoelige gemaakte drukplaat en kan er gecopiëerd worden. Zou het beeld aan de „bovenzijde" staan dan moet het beeld dóór de astrafoillaag heen be licht worden, waardoor parallaxwerking ont staat en het beeld op de plaat onscherp zou worden. Van alle kleuren wordt dus een drukplaat ge maakt. De aluminium drukplaat wordt om een cylinder in de offsetpers bevestigd. Zoals wellicht be kend is, berust het principe van het offset procédé op de afstotende werking tussen wa ter en vet. Het beeld op de drukplaat is vettig, door het ronddraaien in de pers loopt de plaat eerst langs waterrollen zodat de gehele plaat, behalve het beeld, nat wordt. Daarna loopt de plaat langs de verfrollen en alleen het beeld zal de verf opnemen, (foto 10). Als de verfrollen gepasseerd zijn, loopt de plaat langs een cylinder, even groot als die waar op de plaat is bevestigd en waarom heen een rubber rol is gespannen. Deze rubber rol neemt het kaartbeeld over en geeft dit op zijn beurt af aan het door de machine gaande papier en één drukgang is dan verwezenlijkt. Elke drukgang dient op kleur en sluitwerk ge controleerd te worden en dan voor accoord te worden afgetekend. In de meeste gevallen worden de kaarten op een 2 kleurenpers gedrukt. Tot zover dan het drukprocédé, dat wordt toegepast. Dit drukwerk wordt niet bij de ANWB intern gedaan maar bij één van de ge specialiseerde kaartdrukbedrijven, in dit geval de firma M.P.S. in Den Haag. Er volgen nu nog enkele algemene opmerkingen. Vanwege het feit, dat bij de verkenningen in het terrein veel ervaring is opgedaan in het bepalen van toeristische aantrekkelijke wegen en gebieden, heeft de afdeling Kartografie tevens tot taak de eerste opzet te maken van een nieuwe toeristische rondrit, welke met de be kende zeskantige bordjes worden aangeduid. Deze eerste opzet wordt tezamen met de af deling Toeristische Routes verkend en later doorgesproken met de diverse overheidsinstan ties. De voor de vouwbladen bestemde kaartjes worden meestal uit de toeristenkaarten gelicht, d.w.z. de trek, het lichtblauw en het zwart en daarna wordt de route in groen ingetekend, aangevuld met enkele toeristische bijzonderhe den, als b.v. speeltuinen, midgetgolfterreinen, parkeer- en picknickplaatsen enz. Vervolgens kan nog worden aangehaald het feit, dat wanneer nieuwe kaarten worden ge maakt, deze veelal worden gegraveerd in plaats van getekend. Met een fijne naald wordt de tekening gegraveerd in zgn. Stabilene, een met een graveerlaag bedekte film, zodat van de ondergrond dan een negatief ontstaat. Door eenvoudig dit negatief om te contacten wordt een positief verkregen, waarop de lijnen bijzonder fijn en strak zijn aangegeven, hetgeen met tekenen niet helemaal te bereiken is. Verder kan nog naar voren worden gebracht, dat sinds 1967 de omslagen van de toeristen- kaarten en waterkaarten in een gemoderni seerde vorm zijn verschenen, terwijl men in 1969 is begonnen met ditzelfde toe te passen bij de autokaarten. Tevens zijn achterin de autokaarten nu platte gronden in 2 kleurendruk van de belangrijkste plaatsen, voorkomende op die autokaart aange bracht, terwijl de nieuwste uitgave van de drie autokaarten nu geheel opnieuw is gegraveerd en getekend, waarbij gebruik is gemaakt van nieuwe, wat moderner aandoende symbolen, en een nieuw strakker lettertype. Ook bij het drukken zijn enige nieuwe kleuren toegepast. Tot slot nog enige cijfers. Vanaf 1946 t/m 1969 zijn in totaal 800.000 autokaarten gedrukt. Het aantal toeristenkaar ten in deze periode was nagenoeg eveneens 800.000, terwijl het aantal aangemaakte water kaarten 360.000 bedroeg, zodat het gehele pakket autokaarten, toeristenkaarten en water kaarten de 2.000.000 zeer snel nadert. 110 Foto 10

(NGT) Geodesia | 1971 | | pagina 10