AANDACHT VOOR LUCHTFOTO'S Ir. C. Roos schrijft in het tijdschrift der Konink lijke Nederlandsche Heidemaatschappij (1971- 4; blz. 103 e.v.) een interessant artikel onder de titel: Toepassing van luchtfoto's voor gemeen telijke doeleinden. Besproken worden de mogelijkheden met verti cale foto's ten behoeve van de stedebouwer en de ontwerper van weg- en waterbouwkundige en recreatieve voorzieningen. Het gebruik van een foto-ondergrond kan vooral bij het maken van schetsontwerpen, veel kosten voor terreinme tingen besparen. Bovendien zijn de consequen ties van een ontwerp ten aanzien van de topo grafie duidelijker te overzien. Tenslotte worden de factoren behandeld die de toepasbaarheid beïnvloeden. B.N. HERZIENING VAN DE PACHTNORMEN De minister van landbouw en visserij ir. P. J. Lardinois, heeft in een ontwerp-Koninklijk Be sluit voorgesteld, de hoogsttoelaatbare pacht normen voor landbouwgrond en voor landbouw bedrijfsgebouwen aan de sedert 1967 gestegen eigenaarslasten aan te passen. De totale verho ging van deze lasten sedert de inwerkingtre ding van het Pachtnormenbesluit 1967 kan globaal op 25,/ha worden gesteld. De voorgestelde verhoging van de hoogsttoelaatba re tegenprestatie voor land komt dan ook ge middeld met dit bedrag overeen, terwijl de voorgestelde verhoging van de normen voor be drijfsgebouwen in de doelmatigheidsklassen „zeer goed" en „voldoende" gemiddeld 25% bedraagt. In het voorstel is tevens voorzien in verhoging van de bedragen van de toeslag, dan wel de aftrek voor zogenaamde externe produktieom- standigheden. Tenslotte zal het pachtnormenbe sluit 1967 op een aantal onderdelen worden ver eenvoudigd. Ter toelichting dient het volgende: Onder de externe produktieomstandigheden wor den verstaan o.m. de waterhuishouding, ont sluiting, verkaveling, perceelsvorm en de ligging van het land ten opzichte van de gebouwen. Hieraan zullen thans worden toegevoegd de kavelgrootte en de bereikbaarheid van het land. Teneinde een voortgaande verbetering van de ze externe produktieomstandigheden aan te moe digen en mede in verband met de voortdurende stijging van de uitvoeringskosten, zijn de nor men hiervoor gemiddeld met 15,/ha ver hoogd. De normen voor tuinland zijn in het voorstel niet verhoogd, omdat enerzijds de norm voor fruitteeltgronden in verband met de slechte teeltuitkomsten nog onlangs is verlaagd en sindsdien geen verbetering is opgetreden, an derzijds omdat de normen voor bloembollen-, boomkwekerij- en overige tuinbouwgronden voldoende ruimte bieden voor het opvangen van de lastenstijging en de resultaten in deze pro- duktietakken een verhoging niet billijken. De thans geldende indeling voor vaststelling van de hoogsttoelaatbare pachtprijs voor land in drie kwaliteitsklassen is vereenvoudigd. In de voorgestelde herziening zal worden volstaan met één kwaliteitsklasse voor elke grondsoort. Vereenvoudigd is ook de indeling van de ge bouwen in doelmatigheidsklassen, van welke het aantal van vijf naar drie is teruggebracht. Voor de klasse „slecht" is niet in een verho ging van de pachtprijsnorm voorzien. CULTUURTECHNISCHE WERKEN IN 1970. In totaal werd in 1970 240 min in ruilverka velingen geïnvesteerd en nog eens 95 min in andere cultuurtechnische werken. Het resultaat hiervan was, dat 10 ruilverkavelingen omvatten de 30.000 ha, gereed kwamen en 20 andere ter grootte van 55.000 ha door de Cultuurtechnische Dienst in uitvoering konden worden genomen. Eind 1970 was in totaal 560.000 ha ruilverkave ling in uitvoering. Maar niet alleen op het gebied van de directe ruilverkaveling was de Cultuurtechnische Dienst actief. Als voorbeeld daarvan kan de bemoeienis worden genoemd met de ontwikkeling van het recreatieproject Spaarnwoude. Als bekend zal dit gebied, een 2.750 ha, gelegen tussen Amster dam en Haarlem, in de loop van enkele tiental len jaren worden ontwikkeld tot een zeer veel zijdig recreatiegebied, waar allerlei vormen van sport en andere openluchtrecreatie kunnen wor den bedreven. In de voorbereiding en uitvoering van dit project wordt nauw samengewerkt door de betrokken instanties van de rijksoverheid en vertegenwoordigers van de regio. Ook het werk van de Reconstructie Commissie voor de Veen koloniën zal in de komende jaren voor de Cul tuurtechnische Dienst van grote betekenis wor den. Deze Commissie is in september 1970 ingesteld door de provinciale besturen van Gro- 118

(NGT) Geodesia | 1971 | | pagina 18