In 1934 verscheen ook de Luchtvaartkaart van Nederland op een schaal van 1 400.000, welke kaart in 1947 in twee delen werd gesplitst nL op de schaal 1 250.000, waarop de luchtvaart- gegevens met violette tint werden aangegeven. Ook deze kaart is later uit de roulatie geno men. Als laatste punt van dit historisch overzicht kan nog genoemd worden de in 1905 uitgege ven verzameling van 37 stadsplattegronden; in 1917 uitgebreid tot 50 stuks, welke tot de twee de wereldoorlog in de verkoop bleven, uiter aard na steeds weer bijgewerkt te zijn. Aangezien de titel van dit artikel luidt: „Wat is en wat doet de afdeling Kartografie van de ANWB" en niet „Wat was en wat deed de afdeling Kartografie", is het gewenst nu over te gaan tot de behandeling van de werkmethoden van heden. Ik moet aannemen dat voor velen van u een gedeelte van het nu volgende gesneden koek is, maar ik heb naar zo groot mogelijke volledig heid willen streven. Op foto 4 ziet u het bij velen uwer bekende hoofdkantoor van de ANWB, waaruit de afde lingen Kartografie en Tekenkamer echter in 1967 door ruimtegebrek werden overgeplaatst naar de nieuw gebouwde vestiging in Voor schoten. De afdeling Kartografie bestaat uit vijf medewerkers, terwijl op de afdeling Tekenka mer veertien mensen werkzaam zijn. Zoals reeds meegedeeld, is de afdeling Karto grafie in hoofdzaak bezig met het maken en herzien van Toeristen-, Auto- en Waterkaarten. Daarnaast zijn er ook nog andere projecten, zoals Wandelkaarten (zoals b.v. de Voetspoor- kaarten in samenwerking met Staatsbosbeheer, de Wandelkaarten samen met de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland, en nog enkele andere wandelkaarten), kaarten voor de toeristische rondritten, kaarten voor het Beste Boek voor de Weg, dat een geza menlijke uitgave is van Reader's Digest en ANWB, en verder dan nog enkele incidentele kaarten. Eerst de toeristenkaarten. Hoe deze ontstaan zijn is in grote lijnen reeds uiteengezet; de her ziening van deze kaarten, hetgeen elke twee jaar geschiedt, vindt op de volgende wijze plaats. Ongeveer drie-kwart jaar vóórdat de kaart moet zijn herdrukt, wordt met de voorbereidin gen een begin gemaakt. Twee mensen van de afdeling gaan met de auto 2 dagen per week het gebied van de betreffende toeristenkaart afrijden, om te zien welke veranderingen zich in het kaartbeeld heb ben voorgedaan. Bij grenskaarten wordt ook het betreffende gebied van Duitsland of België mee verkend. Niet elk weggetje wordt bekeken, daarvoor zou te veel tijd nodig zijn, maar bij elke her ziening wordt aan een of meer bepaalde onder delen van de kaart bijzondere aandacht ge schonken. De ene keer is dat de uitbreiding van de bebouwing (van grotere plaatsen wordt dit natuurlijk bijgewerkt aan de hand van re cente plattegronden, maar van kleinere plaatsen zijn deze zeer vaak niet beschikbaar en moeten wij dit uit eigen waarnemingen bijwerken), de andere keer kan het accent liggen op toeristi sche fietspaden, secundaire wegen, wegaanslui- tingen, symbolen, landgoederen etc. De hoofd wegen worden uiteraard altijd meegenomen. De wijzigingen en aanvullingen worden onder het rijden op een bandrecorder ingepraat, tenzij het nodig is ter plaatse een ingewikkelde si tuatie op de kaart in te tekenen. Deze gegevens worden dan thuis, d.w.z. op kantoor, uitgewerkt op zogenaamde correctie modellen (foto 5), en wel op zodanige wijze, dat later de tekenaar de correcties zonder moei te precies op de betreffende calques kan over nemen. Uit deze verkenning van de kaarten komen de meeste gegevens voor de herziening. Daar naast worden diverse instanties aangeschreven met het verzoek om de kaart na te zien en aan te geven waar zich wijzigingen hebben voorgedaan speciaal met betrekking tot die pun ten, waar die instantie zich mee bezighoudt, zoals de Provinciale Waterstaat voor de provin- 106 Foto 4 r r r/fj fJX T^iTrrrrmT'pr' I

(NGT) Geodesia | 1971 | | pagina 6