van een waslaag op het astrafoil op de juiste plaats. Deze waslaag wordt vóór het uitsnijden op de tekstfilm aangebracht vanaf speciaal geprepa reerde wasvellen, genaamd „Quick stick foli", een Duits produkt. De donkere kamer is ingericht voor het maken van filmcopieën, hetzij via negatieven, hetzij met gebruik maken van diapositief films (met behulp van een hogedruk kwiklamp van 2000 Watt), verder voor het maken van lichtdrukken (ook met gebruikmaking van deze lamp), en voor het fotografisch verkleinen of vergroten van kleinere kaarten met behulp van de zgn. optische pantograaf (foto 6). Wanneer alle deelcalques nu zijn gecorrigeerd en gecontroleerd door middel van gecombineer de lichtdrukken, (d.w.z. op elke lichtdruk de trek 1 kleur), wordt contact met de drukkerij opgenomen. De uiteengezette werkwijze voor de toeristenkaarten geldt ook voor de auto- kaarten. De gegevens welke uit verkenning of anderszins zijn verkregen, worden behalve op de toeristenkaarten ook op de autokaart ver werkt. Echter niet allemaal: op de toeristen kaarten komen natuurlijk veel meer gegevens voor die alleen voor de toerist van belang zijn, dan op de autokaarten. Het beeld van de autokaart moet op de zake lijke automobilist zijn afgestemd. De technische verwerking van de gegevens is verder geheel analoog aan die van de toeristenkaarten. De autokaarten worden elk jaar herzien. Ook voor de waterkaarten (welke elke 3 a 4 jaar worden herzien) is de techniek eender, het verzamelen van de gegevens geschiedt echter op iets andere wijze. Naast de verkenning, welke voor een groot gedeelte op het water ge schiedt, worden de „natte waterstaatsdiensten" aangeschreven. Bovendien wordt contact opgenomen met de ANWB-waterconsuls met verzoek wijzigingen welke zich in hun gebied hebben voorgedaan, op een kaartfragment aan te geven. Deze wa terconsuls zijn op dit terrein uiteraard deskun dig. Tevens is er nog overleg met het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond. De waterkaarten geven een geheel ander beeld dan de overige kaarten, hetgeen op het eerste gezicht enigszins vreemd aandoet. Zo zijn b.v. grote gele en paarse vlakken aangegeven, welke wel degelijk water voorstellen, maar welke voor de watersporter niet of beperkt toegankelijk zijn. Het blauw is voor de watertoerist vrij toeganke lijk watergebied. Het geheel is dus in zijn totaliteit afgestemd op de watertoerist, al het overige, niet ter zake doende, is op ondergeschikte wijze aan gegeven. Men zou hier dus kunnen spreken van een thematische kaart. In het voorgaande zijn hoofdzakelijk de ANWB- auto-, toeristen- en waterkaarten behandeld, omdat deze het belangrijkste onderdeel vormen van de ANWB-kartografie. Er is echter nog een belangrijke kartografische uitgave, althans een uitgave welke gratis aan de leden wordt verstrekt, dat zijn nl. de zgn. losse routes. Als men b.v. van Amsterdam naar zijn vakantiebestemming in Zuid-Spanje wil rijden via een bepaalde route (hetzij via rus tige wegen, hetzij via schilderachtige wegen, hetzij via hoofdwegen) dan kan men bij de ANWB-kantoren een reisbeschrijving krijgen in trajecten, waarbij van elk traject een kaartje in zwart/wit is getekend en van de belang rijkste plaatsen een plattegrond is toegevoegd, eveneens in zwart/wit. De voorbereiding van deze routekaartjes en plattegronden berust niet bij de afdeling Kar- tografie, maar bij de afdeling Routes. Ze worden wel op de Tekenkamer getekend en bij de Huis drukkerij van de ANWB gedrukt. Het totaal aantal routes bedraagt nu ruim 9000, zowel heen, als terug. Met het verstrekken van deze routes met kaartjes werd begonnen direct na de tweede wereldoorlog. Daarvóór waren het alleen be schreven routes, dus zonder kaartjes, en met 108 Foto 6

(NGT) Geodesia | 1971 | | pagina 8