AANDACHT VOOR CATALOGUE OF ITC-ISSUES In een gestadig groeiend aantal heeft het „In ternational Institute for Aerial Survey and Earth Sciences" ITC tot het einde van 1970 een 120-tal edities uitgegeven van de periodiek „ITC-Publications"; in deze perio diek wordt zoals bekend oorspronkelijk weten schappelijk werk van docenten, voormalige medewerkers en oud-studenten van het ITC gepubliceerd. Naast de verzorging van deze periodiek is enkele jaren geleden een begin gemaakt met de opbouw van een internationale bibliografie, waarin extracten worden opgenomen van we tenschappelijke werken uit nagenoeg alle lan den van de wereld en sindsdien kan over een aantal van ruim 7.000 van deze uittreksels worden beschikt. Voorts is door het ITC medewerking verleend aan de tot standkoming van hand- en tekst boeken voor fotogrammetrie en foto-interpre tatie; bovendien zijn een 20-tal brochures uit gegeven die voor de lezers van de ITC-Publi cations belangrijke informaties van meer alge mene aard bevatten. Tenslotte is sinds kort een begin gemaakt met de uitgave van een serie, genaamd „Reprint Series", waarvan de inhoud bestaat uit over drukken van bijdragen van stafleden van het ITC aan verschillende tijdschriften. De behoefte aan een overzicht in de vorm van een catalogus van de in de loop van de jaren verschenen werken werd steeds meer ge voeld; na een eerste proeve is nu in januari 1971 een tweede, bijgewerkte catalogus ver schenen. In het boekje zijn de artikelen in de twee series (serie A - Fotogrammetrie en serie B - Fotointerpretatie) verdeeld en in chronologische volgorde van publicatie opge nomen; ook zijn de overige bijdragen (tekst en handboeken en de „ITC Information" book lets) alle in deze catalogus vermeld. Voor zo ver de desbetreffende periodiek nog voorradig is, is achter de titel van het artikel de prijs van de uitgave in guldens genoteerd. Ook de eerder genoemde uittreksels uit we tenschappelijke werken uit de wereldliteratuur zijn verkrijgbaar gesteld en voor een regel matige toezending ervan kan een abonnement worden genomen. De catalogus bestaat, inclusief bestelformulie ren, uit 22 pagina's; de tekst is engels, de titels van de publicaties echter zijn in de oor spronkelijke door de schrijver gebezigde taal gehouden. J.v.E. VERRE VOELEN Nummer 3 van de serie „Reprint series" van het ITC bevat een artikel van de heer S. A. Hempenius. Het is een uitwerking van een voordracht die door de schrijver in de serie „korte spreekbeurten" van het Koninklijk Ne derlands Geologisch Mijnbouwkundig Genoot schap in april 1969 in het Instituut voor Mijn bouwkunde te Delft is gehouden. De heer Hempenius is medewerker van de Projectgroep Remote Sensing van het ITC. In zijn artikel geeft de schrijver weer hoe de ontwikkeling van de „remote sensing" een steeds grotere versnelling krijgt. Remote sen sing kan worden gedefiniëerd als „de alles omvattende aanduiding voor het waarnemen van onze omgeving en de daarin aanwezige objecten zonder deze te beroeren". Zoals met vele nieuwe ontwikkelingen het ge val is, is ook de remote sensing in de mili taire sfeer ontsproten en als zodanig aanvan kelijk niet voor algemeen gebruik bestemd. Een voor de beoefenaren van de landmeetkun de zeer bekende vorm van remote sensing is de luchtfotografie waarbij van het uit zichtbaar licht bestaande deel van het spectrum ge bruik wordt gemaakt. Interessant is het in het artikel van de heer Hempenius te lezen hoe behalve het zichtbare licht ook de lichtstralen met hogere en lagere golflengten kunnen worden gebruikt voor het verrichten van opnamen; ook elektromagneti sche (radar)- en geluidsgolven spelen een rol bij remote sensing. Naast de luchtfoto's kunnen met toepassing van remote sensing via lichtstraal, elektro magnetische trillingen en geluidsgolven vele karakteristieken van physische en geologische aard worden opgenomen en vastgelegd (b.v. anomaliën in het aard-magnetische veld, de geleidbaarheid van de bovenste lagen van de aardkorst). Ook meer pragmatische zaken kunnen door middel van „verre voelen" worden waargeno men, zoals het opsporen en volgen op zee van scholen vis door middel van lichtradar. Meer bekend is de thermografie waarbij de temperatuurverdeling van het aardoppervlak 150

(NGT) Geodesia | 1971 | | pagina 18