Euro parkstad door G. C. Klamer, NV Geo-meetdienst, Spakenburg. Het is voor een landmeetkundige altijd aan trekkelijk, als hij zo nu en dan een werk krijgt dat bijzonder interessant is en als hiermee ook nog van de ene op de andere dag moet wor den begonnen, wordt het helemaal boeiend. Allereerst lijkt het mij juist, dat we iets afwe ten van de algemene facetten van dit plan. Het plan is ontwikkeld door een team van met name genoemde deskundigen en medewer kers van instanties en bedrijven: 1Gemeente Leusden 2. Eurowoningen N.V., Opdrachtgever/coör dinator 3. D. Zuiderhoek, Stedebouwkundige 4. H. Klunder, Architect 5. W. C. J. Boer, Landschapsarchitect 6. Ir. bureau Dwars, Heederik en Verheij N.V., Verkeersdeskundigen 7. Bur. Ir. Berenschot N.V., Raadgevend ad viesbureau De uitvoering is opgedragen aan het volgende team: 1. Gemeente Leusden, directie, controle, uit voering. 2. G. J. van Schoonhoven N.V., aannemer van grondwerken. 3. J. J. Van Gent's Bouwbedrijf, aannemer voor woningbouw. 4. N.V. Geo-meetdienst, landmeetkundige be geleiding. Ik noem beide teams om u een idee te geven van het werk en de moeilijkheden; want hoe groter de teams, hoe moeilijker de samenwer king. In het boekje dat Eurowoningen aan adspirant- kopers uitgeeft, staan alle voordelen van dit unieke plan. Zonder commentaar noem ik ze om u een indruk te geven van de verschil lende „waaroms" in dit plan. (Fig. 1). Ie. alle woningen zijn eengezinswoningen. 2e. de woningen worden zo gebouwd, dat in kijk bij naaste of overburen niet voorkomt, iedereen heeft het idee aan de uiterste punt van de boog te wonen. 3e. het huis staat midden in het groen; door de gebogen vorm zijn de ruimten van de aan elkaar grenzende plantsoenstroken gro ter dan bij rechthoekige woonvormen. Andere voordelen zal ik niet noemen, daar deze niets met de vorm of plaats te maken hebben. Nu we iets van het plan weten, willen we als landmeetkundigen ook graag de landmeetkun dige problemen onderkennen. Het maakt natuurlijk een groot verschil of je belast wordt met de begeleiding van een rechthoekig stedebouwkundig plan (zie fig. 2) of een plan zoals dit, gebogen van vorm. Persoonlijk ben ik blij, dat steeds meer stede bouwkundigen overgaan tot een meer gevari eerde, gedurfde, speelse vorm. Dit brengt na melijk mee dat wij als landmeetkundigen steeds hoger gewaardeerd worden. Nu heeft ieder uitbreidingsplan zijn eigen pro blematiek. Onze maatschappij is nog lang niet zo ver, dat alle plannen met zorg worden klaarge maakt. Zo op het oog lijken ze wel mooi, maar bij nadere bestudering blijkt vaak dat de maten, genoemd in de tekening, of niet bij het terrein passen en/of met elkaar in tegen spraak zijn. Ook wordt nog te vaak op on deugdelijk kaartmateriaal gewerkt, bijv. vergro tingen van kadastrale kaarten of een matente- kening vanaf gewoon lichtdrukpapier. Elk door een stedebouwkundige opgezet plan vereist een eigen landmeetkundige aanpak. En we zijn het er ook allemaal wel over eens dat een rechthoekig ontworpen plan het meest eenvoudige, gecontroleerde matenplan geeft. 135

(NGT) Geodesia | 1971 | | pagina 3