BERICHTEN VAN EN UIT HET NGL Aan de voortgang van de procedure van de ruilverkavelingen is ook in dit verslagjaar gro te aandacht besteed. Een tweetal belangrijke factoren is echter oorzaak van enige vertraging in het geplande procedureverloop. In de eerste plaats nopen nieuwe planologi sche ontwikkelingen tot aanpassing van de voorbereide plannen, vooral tot uitdrukking ko mend in wijziging van de tracering van wegen en waterlopen. Bovendien heeft de toename van de in uitvoering genomen ruilverkavelingsopper vlakte tot gevolg het opmaken van een groter aantal gehele of gedeeltelijke plannen van wegen en waterlopen. Een en ander leidt in enkele pro vincies tot vertraging in de vaststelling van de ze plannen door de colleges van Gedeputeerde Staten. In de tweede plaats wordt een belangrijke toe- VERSLAG EXCURSIE VVL 1971 Op vrijdag 21 mei hield de Vereniging van Landmeetkundigen haar jaarlijkse excursie en voor het eerst in de geschiedenis van haar be staan stond voor de leden de mogelijkheid open om een keus te maken uit twee onderwerpen van geheel verschillende aard. Naast een ex cursie naar het Brouwershavense Gat of beter gezegd: naar de dichting ervan werd een tweede excursie ingelast en wel naar de Hydrografische Dienst van de Marine te Den Helder. De deelnemers die voor het Brouwershavense Gat hadden ingeschreven, verzamelden zich tegen tien uur in het restaurant Engels dat in het Groothandelsgebouw te Rotterdam is ge vestigd. Vandaar vertrok het gezelschap per autobus naar Scharendijke op het voormalige eiland Schouwen-Duiveland. De bustocht werd tweemaal onderbroken; de eerste keer om op het terras het weer was, als steeds tijdens de excursies van de VVL, uitstekend van het wegrestaurant op de Grevelingendam een kop koffie te drinken. De tweede stop was te Zie- rikzee waar de deelnemers op een exquis di ner c.a. werden onthaald. Toen het gezelschap om circa twee uur op het terrein van de Rijkswaterstaat was gear riveerd, werd het welkom geheten door de heer van Schie van de afdeling Public Relations van de Rijkswaterstaat die de rondleiding be- 176 neming van het aantal ingediende bezwaar schriften tegen ter visie gelegde procedure onderdelen geconstateerd. Er is een verdrie voudiging ontstaan van het aantal afgewerkte bezwaarschriften in 1970 t.o.v. het jaar 1965. Het totaal aantal in dit verslagjaar ingediende bezwaarschriften tegen de in 1970 ter inzage gelegde procedure-onderdelen bedraagt nu reeds 4100. De met de zorgvuldige behandeling van bezwaren gemoeide tijd heeft tengevolge ge had dat ondanks de oppervlakte van 54.200 ha van ter visie gelegde plannen van toedeling, de oppervlakte ruilverkaveling waarvan de akte van toedeling kon worden opgemaakt, enigszins is achtergebleven bij de verwachting (1970:25.300 ha). Volledige financiële afsluiting is geschied voor 11 blokken met een totale oppervlakte van 27.300 ha. gon met een inleidende beschouwing over de Deltawerken in het algemeen en de dichting van het Brouwershavense Gat in het bijzonder. De indruk die de aanwezigen uit het betoog van de heer van Schie en uit de aan de wan den van de ontvangstruimte geëxposeerde kaar ten en foto's kregen, kon door een blik uit het raam worden getoetst aan de werkelijkheid bui ten, waar in een continue reeks de tien kabel sporen (gondels) telkens zes betonnen blokken wierpen op de inmiddels boven de waterlijn uitstekende rug van betonblokken. Na de inleiding scheepte het gezelschap zich in aan boord van de zeesleper Delta en werd in snelle vaart langs de dam in wording het (voormalige) bouweiland, ongeveer in het mid den van het Brouwershavense Gat, bereikt, waar de eilandbus van de N.V. Dijkbouw voor ver der transport gereedstond. Op het eiland bleek de afwerking van de dam en de aanleg van De dam van betonblokken steekt boven het water uit.

(NGT) Geodesia | 1971 | | pagina 16