De kartograaf Petrus Plancius (1 552-1 622) Promotor van de Nederlandse wereldscheepvaart. Belangrijk medewerker aan verschillende expedities. door W. Koopmans, oud-ambtenaar van het kadaster. Uit de jeugdjaren van Plancius is weinig be kend. Hij werd geboren te Dranoutre of Dre- noeter in West-Vlaanderen bij de Franse grens, omgeving Bailleul of Belle (nu Frans), aan de voet van de Kemmelberg. Hier volgt een sum mier overzicht van zijn leven en arbeid. De familienaam van zijn vader, een bemiddeld poorter van Bailleul, was Platevoet. Omtrent de geboortedatum van P.P. heerst geen eenstem migheid: de Encyclopedie van Ned. Oost-Indie, dl. III, blz. 415 e.v. spreekt van 1551 of voor jaar 1552. Hij had een hoge rug en er wordt wel beweerd dat zijn nog al scherpe tempera ment daarmee samenhing (misschien kennen de lezers het te Antwerpen verschenen pam flet - na de Dordtse nationale synode in 1618, - waar P.P. en de Gomaristen worden bespot en waar P.P. is afgebeeld, staande op de preek stoel, terwijl de duivel hem iets in het oor blaast). Bij zijn vrouw Johanna Geubels had hij 8 kinderen, w.o. één dochter. Alle zoons werden predikant. Zijn dochter trouwde met een predikant. P.P. bezocht de school te Hondschoote en stu deerde later theologie en geschiedenis. Mede voor zijn talenstudie verbleef hij in Duitsland en Engeland. Dat hij zich eveneens toelegde op kennis van de exacte wetenschappen blijkt wel uit zijn latere prestaties. Van zijn vergaarde kennis heeft hij weinig nagelaten in druk. Een genealogie vindt men bij J. H. W. Unger. De beste algemene biografie is die van Prof. F. van Ortroy in de Belgische ,,Biographie Na tionale XVII, p. 715". Naast deze geeft Bau- dartius Ds. J. Boddaert) vele bijzonderhe den. In 1576 begon P. als predikant (in Vlaande ren), bouwde kruiskerken en kweekte volgelin gen. Er zijn tijdgenoten van hem, die het aan tal mannelijke proselieten durven schatten op meer dan 20000. In 1578 stond hij als „domi nee" in Brussel. Hier bleef hij zeven jaren. Er werden enige malen aanslagen op hem gepleegd. Hij verloor zijn bibliotheek, die openlijk te Ieperen werd verbrand. Zelfs moest hij zich een keer zwemmende redden (over de Leije). om aan de hem vervolgende Malcontenten te ontkomen. Wij zijn in de tijd van de felle godsdienstvervolgingen. En de rechtzinnigheid van P.P. gaf zeker aanleiding tot herhaalde vervolgingen, die er toe leidden, dat hij in 1585, als soldaat verkleed door de komst van Parma daartoe gedwongen naar Neder land vluchtte (Bergen op Zoom). Spoedig daar na werd hij te Amsterdam openlijk bevestigd als vijfde predikant, welke gemeente hij diende tot aan zijn dood in 1622. Zijn strijdwijze als steile Calvinist bezorgde hem weliswaar vele vijanden, maar toch oefende hij op de tamelijk vrijzinnige Amsterdamse vroedschap een ver wonderlijke invloed uit. In 1578 reeds nam hij 167 Portret Petrus Plancius, A° 1623 van W. Del ff. Het randschrift luidt: Petrus Plancius, theologus et Mathematicus insignis I.S. Ministerio functus primum clam sub cruce in Flandria locis varüs post publice Bruxellis An VI postremum Amstelr. An XXXVII.

(NGT) Geodesia | 1971 | | pagina 7