Aristo KOORDINATOGRAPH 4441 en lichaam man en via voorste poot omhoog, ook weer naar oog en kijker; van boven gezien: driehoek van voeten naar de punt van de bron zen plint, wijzend naar voren, naar de verte waar onzichtbaar voor ons, maar overduidelijk voor hem, men druk doende is met rood en wit gestreepte paaltjes. De aandacht van zijn bronzen oog op die verre horizon wordt van opzij gemarkeerd door het horizontale van pet en kijker, versterkt door de naar voren gerichte arm en voortgezet door het lange voetstuk. Alles streeft naar voren, deze man meet de horizon! Behalve naar het zoeken van een expressieve vertolking van zijn thema houdt de beeldhou wer zich al werkende bezig met moeilijker te omschrijven zaken, zoals b.v. de ritmische groe pering van vormdelen en hun verschillende maatverhoudingen. Maar daar ben je eigenlijk nooit erg bewust mee bezig. Naast vitaliteit, leven en beweging heb ik ook gepoogd iets van humor mee te geven aan dit beeld. Ik hoop, dat er iets van overkomt. Het grote contrast b.v. tussen de zware massa van de zeer actieve man en de ijle diagonaal van de voorste poot, gaf mij veel plezier. Voor het overige was alles vrij eenvoudig. Nadat ik een keuze had gemaakt uit verschillende kleine voorschetsen, waarin alle mogelijke groeperin gen van de vijf poten onderzocht waren, boog ik mijn betonijzers en kneedde ik mijn was om deze constructie van het beeld op ware grootte te maken. Het onvoltooide wasmodel werd tijdens de ope ning van het mooie gebouw Nieuw Clarenburg symbolisch aan de gemeente Utrecht aangebo den als geschenk van een groot aantal aan nemers. Na beëindiging van mijn werk werd het beeld eerst via een gipsnegatief in polyester afgego ten. Dit gietsel werd naar de bronsgieter ge bracht, die er via een 'zandnegatief' een brons gietsel van maakte. Dit gietsel heb ik uitvoerig gepolijst en toen 24 uur onder de Brusselse aarde begraven om het een mooie zandpatine te geven. Het stenen voetstuk met de draaibare kop is van gepolijste Muschel kalksteen. En dat is alles. Het is verheugend dat er af en toe nog de kans is voor een beeldhouwer om met zijn handen een illusie op te bouwen van een levend mens in zijn doen en laten, in een tijd waarin hoe lan ger hoe meer de grote monumentale glimlach- loze actuele kunst naar aanwijzingen van de kunstenaar in de fabrieken vervaardigd wordt. V. P. S. Esser. 208 Op het 6e N.G.L. Congres in Musis Sacrum te Arnhem exposeert in stand nummer 5 N.V. IMHA uit AMSTERDAM een oppervlakte 1200 X 1300 Nu hebt U de kans om deze IN WERKING te zien. Tevens demonstratie van de ARISTOGRID elektro nische programmeereenheid. stand nummer 5 - stand nummer 5 - stand nummer 5 - stand nummer 5

(NGT) Geodesia | 1971 | | pagina 16