AANDACHT VOOR RUILVERKAVELING GAASTERLAND Tot uitvoering van het voorlopige plan tot ver betering van de weg tussen Harich (gemeente Gaasterland) en Oudega (gemeente Hemelu- mer Oldeferd), de Bokkelaan, zal niet worden overgegaan, alvorens overeenstemming is be reikt tussen de betrokken instanties. Dit antwoordde de minister van landbouw en visserij, ir. P. J. Lardinois onder meer op schriftelijke vragen van de tweede kamerleden Wierda en Vredeling om alle mogelijkheden tot het sparen van de bomenrijen langs de Bokke laan te overleggen met de besturen der be trokken gemeenten, de plaatselijke commissie voor de ruilverkaveling, het Staatsbosbeheer en de Cultuurtechnische Dienst, alvorens een de finitieve beslissing over het rooien der bomen te nemen. De bewindsman deelde mee dat het overleg betreffende de te kiezen oplossing ten aanzien van de noodzakelijke wegverbetering nog steeds gaande is en dat bij dit overleg andere oplos singen voor het verkeer, de financiële en de landschappelijke aspecten mede worden betrok ken. LANDBOUW IN DE REGERINGSVERKLARING De begeleiding van de naar verhouding snel dalende agrarische beroepsbevolking behoudt een hoge prioriteit. Voortzetting van het beleid tot herstructure ring van het platteland is noodzakelijk, maar de regering vindt tevens bezinning op een aan tal aspecten van de ruilverkaveling geboden. Voor het toekomstige beleid in deze worden voorstellen uitgewerkt waarover de regering begin 1972 hoopt te beslissen. Aldus minister-president mr. B. W. Biesheuvel tijdens de in de Tweede Kamer der Staten- Generaal op 3 augustus jl. afgelegde regerings verklaring van het nieuwe Kabinet. De maatschappelijke positie van vele zelfstan dige ondernemers is in de achter ons liggende jaren o.a. door inflatie ernstig bedreigd. Deze ontwikkeling vraagt van het Kabinet een krach tig beleid ten behoeve van deze groepen. In de fiscale sfeer wil de Regering voor de zelfstandigen een verbetering van de oudedags voorziening met ingang van 1 januari 1973 voorstellen. Op het terrein van de sociale ver zekeringen zal een volksverzekering tegen ar beidsongeschiktheid worden voorgesteld, die ook voor de zelfstandigen de gevolgen van arbeidsongeschiktheid kan opvangen. Verder zullen maatregelen worden getroffen tot ver betering van de structuur van levensvatbare zelfstandige ondernemingen, waarbij ruimte wordt gemaakt voor het noodzakelijke proces van schaalvergroting. In dat verband zullen de activiteiten van de ontwikkelings- en saneringsfondsen voor de landbouw en voor het midden- en kleinbedrijf worden voortgezet. Daarnaast wordt onder zocht hoe onderwijs en opleiding voor zelf standige ondernemers als ook de bedrijfsecono mische voorlichting en begeleiding kunnen wor den verbeterd. Het beleid ten aanzien van het midden- en kleinbedrijf wil de Regering voorts beter in het algemene beleid integreren, waarbij o.m. ook de belangen van deze sectoren in het regio nale en planologische beleid zullen worden in gepast. Alleen door een complex van beleids maatregelen kan naar de mening van de Re gering het klimaat worden geschapen, waarin midden- en kleinbedrijf en landbouw zich onder gelijke voorwaarden als het overige be drijfsleven kunnen ontplooien en aanpassen aan veranderende omstandigheden. HERZIENE PACHTNORMEN VASTGESTELD Ingaande 29 oktober a.s. zullen de nieuwe pachtnormen van kracht worden, zoals blijkt uit het daartoe strekkende Koninklijk Besluit, dat in Staatsblad no. 507 is gepubliceerd. Zoals door de minister van landbouw en vis serij, ir. P. J. Lardinois, bij eerdere gelegenheid medegedeeld, heeft door verhoging van de hoogsttoelaatbare tegenprestatie (met globaal 25,/ha voor land en gemiddeld 25% voor bedrijfsgebouwen in de doelmatigheidsklassen „zeer goed" en „voldoende"), aanpassing plaats gehad aan de sedert de inwerkingtreding van het Pachtnormenbesluit 1967 gestegen eige- naarslasten. Tevens is voorzien in verhoging met gemiddeld 15./ha van de bedragen van de toeslag, dan wel de aftrek, voor de z.g. externe productieomstandigheden, waaraan de begrippen „kavelgrootte" en „bereikbaarheid van het land" overigens zijn toegevoegd. De normen voor tuinland zijn niet verhoogd. Ener zijds houdt dit verband met de moeilijke fruit teeltsituatie, die in mei 1970 aanleiding tot verlagen van de norm voor fruitteeltgronden heeft gegeven, anderzijds met de voor het opvangen van de lastenstijging voldoende ruimte, die de normen voor andere tuinbouw- gronden bieden. 209

(NGT) Geodesia | 1971 | | pagina 17