Grondslagmetingen in de gemeente Enschede e.o» door G. van der Ziel, technisch ambtenaar Ie klasse, Openbare Werken en Volkshuisvesting, Gemeente Enschede Eind 1967 ontstond bij verscheidene landmeet kundige diensten behoefte aan een goede meet kundige grondslag. 1. Rijkswaterstaat moest ten behoeve van het tracé van de E-8 (R.W. 1) en de Zuidelijke Bandweg (R.W. 35) paspunten bepalen. 2. De gemeente Hengelo moest paspunten be palen ten behoeve van een stadsuitbreiding op gebied van de gemeente Weerselo, ter grootte van 2000 H.A. (voorstel tot grenscorrectie is in behandeling). 3. Het gebied tussen de Zuidelijke Bandweg en het Twentekanaal zal worden bestemd voor uitbreiding van het industrieterrein van de gemeente Enschede. Ook hier was dus grondslag nodig. Oude meetkundige grondslag De in het gebied aanwezige grondslag was niet bruikbaar, omdat: 1. deze door diverse landmeetkundige diensten op zeer uiteenlopende data is bepaald, daar door heterogeen geworden is en veel kans op storingen geeft; 2. deze grondslag niet regelmatig over het ge bied verdeeld was; grote gebieden waren niet henneten en bovendien was er geen enkel grondslagpunt aanwezig. Voor plaatselijke metingen is deze grondslag nog wel te gebruiken, maar voor objecten van enige omvang is het onvoldoende. Bij de meting van de nieuwe grondslag zijn zo veel mogelijk oude punten opnieuw bepaald, om zodoende een indruk te verkrijgen over de nauwkeurigheid van deze oude punten. Rijksdriehoeksmeting Een bijzondere bijkomstigheid is geweest, dat de Rijksdriehoeksmeting in het voorjaar van 1968 begon met de sanering van de R.D. pun ten. De nieuwe grondslag is dan ook aangesloten aan nieuwe of opnieuw bepaalde R.D. punten. Alle berekeningen zijn gebeurd met de nu be kende coördinaten. Worden over een aantal jaren de „nieuwe" coördinaten van de R.D.- punten bekend, dan zal de ponsband van de verschillende berekeningen nog een keer door de machine moeten, maar dan voorzien van andere uitgangscoördinaten. De meetkundige grondslag zal dan up to date zijn. 195 Foto 1. Opstelling onder de klok.

(NGT) Geodesia | 1971 | | pagina 3