a Deze verschillen zijn in de 2e fase van de be rekening door middel van vereffening weg gewerkt. De verkenning en de hoekmeting is verricht door de gemeente Enschede; de lengtemeting door Rijkswaterstaat met de Geodimeter mo del 6. Zomer 1969. Over een groot gedeelte van de gemeente En schede lag nu een goede meetkundige grond slag, zij het dan erg wijdmazig. In de toekomst zullen tussen de diverse punten van de kring- netten klassieke polygonen moeten worden ge meten. Er is dan behoefte aan afsluitrichtingen. Het was altijd al moeilijk om in Twente een goede oriëntering te vinden, dit zal nu nog moeilijker worden in verband met de sanering van de R.D. punten. Slechts 10% van de R.D. punten blijven als zodanig in Enschede bestaan. Omdat de kringnetten Twente en Enschede nog maar kortgeleden gemeten zijn (nog geen kans op verstoring) en de Rijksdriehoeksmeting nog bezig is met haar metingen, is het nu het juiste moment om uitgaande van de „nieuwe" R.D. punten en de punten van de kringnetten, een aantal markante torens en andere richt punten te bepalen. Dit geldt niet alleen voor markante punten, maar ook voor punten die gebruikt zijn bij recente metingen in het oude systeem. Door herberekening zijn deze metingen dan in te passen in het nieuwe stelsel. Voor de kadastrale inmeting van een stads uitbreiding (Wesselerbrink) had de landmeet kundige dienst van het Kadaster meetkundige grondslag nodig. Dit gebied is omsloten door bovengenoemde kringnetten. Verdichting door middel van klassieke poly gonen leverde moeilijkheden op. Ook hier was de oplossing een kringnet. Samen met de L.D. van het Kadaster en onder supervisie van de Rijksdriehoeksmeting zijn de kringnetten Wesselerbrink en Binnenstad gemeten. De gemeente Enschede heeft de ver kenning en hoekmeting voor haar rekening ge nomen; het Kadaster de lengtemeting (Geodi meter model 6) en de berekening. Kringnet Binnenstad (fig. 3) Dit kringnet is aangesloten aan de punten 1 tot en met 13, waarvan punt 1 een R.D. punt is en de punten 3 tot en met 13 punten zijn van het kringnet Twente. Bij deze meting zijn veel hooggelegen opstel- punten gebruikt. Als verzekeringsmateriaal hebben we hier schij ven markeerplex gebruikt. 199 Foto 4. Verhoogde opstelling vanwege de mais. BINNENSTAD Berekening .0001 /3_0.80 b. 52 (T.7dmgr (T.15 Figuur 3. Kringnet Binnenstad.

(NGT) Geodesia | 1971 | | pagina 7