Verder werden enige keren de zandplaten en slikken in en langs de Grevelingen, 't Brou- wershavense Gat en de Oosterschelde door waterpassingen in hoogte bepaald, o.a. om in zicht te krijgen in de veranderingen en mogelijk ook met het doel om na te gaan welke gebie den bij een toekomstig aan te houden peil droog zullen vallen. Hiervoor werden een aantal hoofdraaien ont worpen en in het terrein om de kilometer met grote ijzeren buizen verzekerd, die in X, Y en Z werden bepaald. Tussen deze buizen werden hulppunten voor de verdere waterpassing ge maakt. Tijdens deze platen-waterpassingen werden tus sen Schouwen en Goeree en tussen Duiveland en Flakkee een tweetal doorgaande waterpas singen (met daarin enige overgangsmetingen over brede geulen) uitgevoerd. Het werk op deze platen kan alleen tijdens laagwater ge beuren, d.w.z. van enige uren vóór tot enige uren na het tijdstip van laag water. Daarna staan nagenoeg alle platen weer onder water. Vanzelfsprekend is het daarbij nodig over een goede boot te beschikken en het werk goed te organiseren, zodat bij onverwachte omstandig heden geen misverstanden en moeilijkheden kunnen ontstaan. Stormvloedkering Bij het eerste in uitvoering genomen Delta werk, de aanleg van de Stormvloedkering in de Hollandse IJssel nabij Krimpen, werd al een beroep op ons gedaan om de hoofdassen en de hoogtepunten uit te zetten en onder controle te houden. Al vlug bleek dit onder controle houden belangrijk te zijn, omdat de aanleg van de sluishoofden en de sluistorens op beide oevers werd uitgevoerd. Door de grote op hogingen en ontgravingen kwamen de dijken, waarin de aspunten voor de bouw van het werk waren aangebracht, in beweging, zodat de maatvoering in gevaar kwam. De zeer slappe bodem om en nabij het werk bood te weinig houvast voor een betrouwbare verzekering van de meetpunten, vooral ook omdat een flinke bronbemaling aangebracht werd, die mede schuldig geweest zal zijn aan zettingen in de bodemlagen. Door zoveel mogelijk gebruik te maken van stevig gefundeerde gebouwen en kunstwerken op ruime afstand van het werk, werden de zettingen in de aspunten d.m.v. hoekmetingen bepaald. Deze zettingen liepen voor enkele punten op tot 4 a 5 decimeters. Vooral de onderlinge afstanden van de meet punten op beide oevers werden steeds gecon troleerd en zonodig gecorrigeerd. Ons doel was 238 in feite te zorgen dat bij het gereedkomen van de bouw de, van elders aan te voeren, metalen stuwwand op de juiste wijze tussen de hef- torens zou passen. Afsluiting Haringvliet Eén van de volgende Delta-werken die onze aandacht zou vragen was de afsluiting van het Haringvliet. Voor de aanbouw van het grote sluizencomplex nabij Stellendam was eerst de aanleg van een kunstmatig eiland in het Haring vliet nodig. Dit eiland is verkregen door een ringdijk van 3/ km in het water van het Haringvliet te bouwen. Na het wegpompen van het water binnen deze dijk ontstond een ovaal vormige bouwput waarin de sluis kon worden gebouwd. Reeds ver vóór de aanleg van de ringdijk werden voor peilingen en plaatsbepa lingen een groot aantal stalen masten geplaatst en ingemeten op en langs de oevers van het Haringvliet. Van een aantal grote stalen meet- palen met platform, die kort nabij het werk waren geplaatst en ingemeten, werd eveneens gebruik gemaakt bij de aanleg van deze bouw put. De ringdijk werd grotendeels bekleed met dikke bitumlagen die een goede bescherming gaven tegen de soms woeste golven van het Haringvliet. Na het aanbrengen van een uitste kende bronbemaling kon de aanbouw van de sluis, die maar juist in de bouwput paste, wor den begonnen. De spuisluis bestaat uit een 17- tal openingen van ongeveer 56 meter elk, in het Noorden en Zuiden begrensd door een tweetal landhoofden die aansluiting geven aan de nieuwe dam. De assen van de 16 pijlers, die ongeveer 8 m breed zijn, moesten met grote nauwkeurigheid worden aangegeven, omdat bij de afbouw de grote sluisdeuren zo nauwkeu rig mogelijk tussen de pijlers moesten passen. Hoewel te verwachten was dat de ringdijk flinke zettingen zou gaan vertonen moest de hoofdmaatvoering vanaf deze bitumringdijk gebeuren, omdat de bodem van de bouwput door ontgravingen en verdere in uitvoering komende werken hiervoor niet gebruikt kon worden. Op de ovaalvormige ringdijk werd een driehoeksnetje (met als hoofdvorm een 5- tal driehoeken naast elkaar) gelegd, zodanig dat een tweetal punten op de ringdijk, in de lengte-as van de spuisluis, daarin werden op genomen (zie fig. 1). De hoeken van dit driehoeksnet werden zo snel mogelijk met behulp van geleide centre ring gemeten en een aantal zijden, ongeveer evenwijdig aan de as van de sluis, die zich daarvoor leenden werden met een 50 m lange geijkte band 4 x gemeten, waarbij met behulp

(NGT) Geodesia | 1971 | | pagina 14