«ni£2 dat met een vaste waarde voor de voortplan- tingssnelheid is berekend. Om een idee te krijgen waar en in welke orde van grootte de afwijkingen zullen optreden is het gewenst zo'n gebied te ijken. Het theoreti sche patroon is berekend en getekend met be hulp van in RD-coördinaten bekende zenders. Op een kaart met een Sea-Fix patroon komt dan ook een RD-ruitennet voor. Het ijken wil dus zeggen dat we van een aantal punten de plaatsbepaling door middel van het Sea-Fix systeem gaan vergelijken met de plaats bepaling verricht met behulp van een andere relatief meer nauwkeurige methode. We moe ten echter wel beseffen, dat de verschillen die we vinden tussen het theoretische en het uit gestraalde patroon, slechts geldig zijn voor het moment of de periode waarop deze gemeten zijn. Door meerdere malen het patroon te ijken in verschillende jaargetijden bij diverse waterstan den zullen de berekende verschillen in een der gelijk Waddengebied nogal kunnen fluctueren. Om hiervan een indruk te verkrijgen, dienen dergelijke ijkmetingen dus te worden herhaald. IJkmethode Omdat het gebied bijzonder uitgestrekt was, kon de plaatsbepaling door middel van de tra ditionele voorwaartse insnijdingen met theodo lieten hier niet worden toegepast. Door Radio-Holland N.V. is onder de naam Cubic-Autotape een elektro-magnetisch plaats bepalingssysteem in de handel gebracht, dat berust op het per seconde elektronisch meten van twee afstanden, nl. van een antenne op een schip naar twee andere antennes op verschil lende in coördinaten bekende punten op de wal. Met dit plaatsbepalingssysteem heeft de ijking van het Sea-Fix patroon plaatsgevonden. De nauwkeurigheid in de plaatsbepaling met de Autotape ligt tussen de 1 en 3 meter, mits men ervoor zorgt dat de hoek tussen de rich tingen, waarin de afstanden worden gemeten tussen de 40 en 160 graden blijft. Cubic-Autotape Een set Cubic-Autotape bevat twee afstand meters. Tedere afstandmeter bestaat uit twee zend- en ontvanginstallaties. De zend- en ontvanginstal- latie met de zgn. interrogator-antenne, welke op het schip gemonteerd wordt heeft daarbij nog een rekeneenheid. Deze rekeneenheid be rekent iedere seconde een afstand, uitgedrukt in dm. De grootste af te lezen afstand bedraagt 99999 dm. Intervallen van 10 km moet men dus zelf aan de hand van een kaart bepalen. Door een andere schakeling is het mogelijk iedere 2/3 seconde een afstand te krijgen. De rekeneenheid rekent in dit geval slechts de vier laatste cijfers van de afstand, dus onderdelen van km uit. De berekende afstanden worden in beeld ge bracht door de zg. Nixi-buisjes. Ook kunnen de afstanden met een zgn. „printer" op een papierstrook afgedrukt worden. De andere ontvang- en zendinstallatie met de zgn. responder-antenne plaatst men op het punt, waarnaar men de afstand wil meten. De responder-antenne heeft een hoornvormig mo del, dat op een statief is te bevestigen. De antenne staat in verbinding met de eigen lijke responder (zie foto 1), die het ontvangen signaal versterkt en met behoud van z'n speci fieke eigenschappen terugzendt naar de inter rogator-antenne. Voor de benodigde energie zorgt een 12 volts accu. De in bedrijf zijnde responder verbruikt ongeveer 3 ampère per uur. Een set Cubic-Autotape bevat dus twee res- ponders met toebehoren. De twee zend- en ontvanginstallaties, behorende bij beide afstand meters, die bij deze meting op een schip ge monteerd werden (een helikopter zou ook ge bruikt kunnen worden), zijn in één apparaat (interrogator) ondergebracht (zie foto 2). Beide afstandmeters hebben een gemeenschap- 243 Foto 1.

(NGT) Geodesia | 1971 | | pagina 19