van kleurenfilm. Indien de kleurstofvlek dicht onder de kust ligt, wordt vanaf een hoge duin één enkele foto genomen. Is de absolute oriën tering van de camera bekend en tevens het hoogteverschil tussen het wateroppervlak en de lens van de camera, dan kan de plaats van de vlek bepaald worden. Ook hier werden referen tiepunten meegefotografeerd in de vorm van palen op het strand of kerktorens op de achter grond. Dit laatste natuurlijk gecombineerd met een verdraaiing om de vertikale as, die op de horizontale rand van de Askania-theodoliet kan 254 worden afgelezen. Is de kleurstofvlek verder op zee, dan wordt er een foto genomen vanuit een vliegtuig. Bij de vlek moet een boot liggen die mee afgebeeld wordt. De boot moet zijn koers en zijn Hi-Fix positie opgeven precies op het moment van de opname. Uit de lengte van de boot en zijn po sitie kunnen we dan de positie van de vlek af leiden. Uit de baan die de vlek aflegt en uit de vorm verandering van de vlek kon men allerlei ge gevens afleiden die men nodig had voor de be- Fotoreportage van de afsluiting van de Lauwerszee. De commando's werden op de band vastgelegd en later met de foto's vergeleken om het manoeuvreren te bestuderen. Overzicht van de stroomdraden van de doorlaatcais- sons bij de sluiting van het Brouwershavense gat. Een overzicht van de stroomdraden, die ontstaan bij het sluiten van het Brouwershavense gat met de Ka belbaan. Al deze foto's zijn gemaakt met de Hassel- blad uit een helicopter. Het zijn echter geen stereo opnamen. De foto, genomen vanuit een helicopter, geeft een overzicht van de stromingen langs de koppen van de caissons bij de sluiting van het Brouwershavense gat.

(NGT) Geodesia | 1971 | | pagina 30